Bosnalı heykeltıraş Jasenko Djordjevic acısını kalemine nakşetti. » Boşnak HaberBoşnak Haber

20 Temmuz 2024 - 20:30

Bosnalı heykeltıraş Jasenko Djordjevic acısını kalemine nakşetti.

Bosnalı heykeltıraş Jasenko Djordjevic acısını kalemine nakşetti.
Son Güncelleme :

03 Ocak 2017 - 13:28

Zeynep Işıl Hamzıç. Bosna Hersek’in kuzeyindeki Tuzla şehrinde, kalemi oyarak farklı şekil ve figürlerle mikro çalışmalarla tanınan heykeltıraş Jasenko Djordjevic, başta Suriye olmak üzere dünyanın farklı bölgelerinde yaşanan insanlık dramlarına dikkat çekmek ve toplumsal farkındalık oluşturmak amacıyla Aylan Kurdi’nin sahile vuran cansız bedenini kalemine işledi.

Suriye’deki savaştan kaçmak amacıyla annesi ve kardeşiyle bindikleri botun alabora olması sonucu cansız bedeni sahile vuran küçük Aylan’ın acı veren görüntüsü bir daha yaşanmasın diye, adeta Djordjevic’in kaleminin ucunda donduruldu.

Djordjevic, Aylan Kurdi’nin cansız bedeninin sahile vurmuş halini gördüğünde çok üzüldüğünü ve bundan etkilendiğini anlatarak “O sadece bir çocuktu ve yaşanan savaşı o çıkarmamıştı. Bu çalışmamla artık ona bir yardımım dokunmaz belki ama diğerlerine savaşın ne kadar kötü olduğunu anlatabilirim.” diye konuştu.

Djordjevic, ülkesi Bosna Hersek’te yaşanan savaşı da bir çocuk olarak tecrübe ettiğini ve savaşın zor yanını gördüğünü ifade ederek Aylan Kurdi için yaptığı çalışmanın, Norveç’te faaliyet gösteren bir insan hakları örgütünde sergilendiğini söyledi.

“Kalemin üzerine işlenebilecek her figürü yapıyorum”

Bir kalemin üzerine işlenebilecek her figürü yaptığını ve bugüne kadar 200’den fazla eser ortaya koyduğunu söyleyen Djordjevic, Michelangelo gibi dünyaca bilinen sanatçıların ünlü eserlerini de kaleme işlediğini bildirdi.Kaynak:AA-Tıme Balkan

 

timthumb

YORUM YAP