Türkiye'den Bosna Hersek’e Eğitim Desteği » Boşnak HaberBoşnak Haber

29 Mayıs 2024 - 02:02

Türkiye’den Bosna Hersek’e Eğitim Desteği

Türkiye’den Bosna Hersek’e Eğitim Desteği
Son Güncelleme :

24 Ekim 2015 - 15:30

Bosna Hersek Türk Temsil Heyet Başkanlığınca, ülkenin orta kesimlerindeki Kakany şehrinde bulunan “15 Nisan” İlköğretim Okulu’nda Türkçe eğitim verilecek derslik açıldı.

Tüm ihtiyaçları Türk birliği tarafından karşılanan dersliğin açılışına Bosna Hersek Türk Temsil Heyeti Başkanı Kurmay Albay Abdullah Özkantar, Yunus Emre Enstitüsü temsilcileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Özkantar, burada yaptığı açıklamada, Bosna Hersek’e farklı alanlarda destek olduklarını belirterek, ülke barışına destek olma vazifelerinin yanında eğitim alanında da yardım faaliyetleri gerçekleştirdiklerini ve gerçekleştirmeye devam edeceklerini kaydetti.

Okuldaki öğrencilerin Türkçe öğrenmelerinin önemine işaret eden Özkantar, “15 Nisan” İlköğretim Okulu’nu seçmelerinin özel bir anlamı olduğunu, çünkü Zenitsa Doboy Kantonu’nda ilk kez bu okulda Türkçe öğretilmeye başlandığını söyledi.

Okul müdürü Jasminko Hasagic de Türk kurumlarınca okullarından dördüncü kez proje uygulandığını anımsatarak, müdürlük yaptığı son altı yıl içinde Türkiye’nin okula farklı projeler aracılığıyla 70 bin avrodan fazla destekte bulunduğunu aktardı.

Türkiye’ye, kurumlarına ve Türk halkına teşekkür eden Hasagic, bu yardımların kendileri için çok önemli olduğunu vurguladı.

Okullarında zorunlu olarak okutulan İngilizce’nin yanı sıra öğrencilerin büyük çoğunluğunun ikinci yabancı dil olarak Türkçe öğrendiğini aktaran Hasagic, şu an itibarıyla 200 öğrencinin Türkçe öğrendiğini kaydetti.

KAYNAK: http://www.bosnahersek.ba/turk-askerinden-bosna-herseke-egitim-destegi/

YORUM YAP