Boşnak Köyü Zeytinalan'ı Tanıyalım » Boşnak HaberBoşnak Haber

10 Haziran 2023 - 14:00

Boşnak Köyü Zeytinalan’ı Tanıyalım

Boşnak Köyü Zeytinalan’ı Tanıyalım
Son Güncelleme :

09 Ocak 2016 - 0:56

Boşnak Köyü Zeytinalan

Mahallenin kurulduğu tarih tam olarak bilinmemektedir.Yerleşim yeri olarak kullanılmaya başlanması Cumhuriyet öncesine dayanır. 1922 yılında zamanın İzmir Valisi Kazım DİRİK Balkan Savaşından sonra   Yugoslavya’dan gelen göçmenlere burayı yerleşim alanı olarak göstermiş, böylece halk buraya yerleşmeye başlamıştır.

      İlk yerleşim yeri  bugünkü mezarlığın bulunduğu yerdeki bağ evleri idi. Buranın ilk adı Biçeralanı idi. Vali Kazım DİRİK, bir  ziyareti sırasında burada zeytin ağaçlarının çok olduğunu görünce buranın adı “Zeytinalanı” olmalı demiş.Ve böylece kayıtlara Zeytinalanı olarak girmiştir.

      Zeytinalanı ilk önce Güzelbahçe nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri idi. Yöre halkı çocuklarını Güzelbahçe nahiyesine gönderirlerdi. Bu nedenle halkın bir kısmı Güzelbahçe nahiyesinde oturup bağ bahçe işleri için Zeytinalanı’na gelir ve giderlerdi. Bu durum yöre halkına zor gelince İzmir Valisi Kazım DİRİK’e giderek yörenin köy olması için yardım istemişlerdir. Vali Kazım DİRİK eğer okul yaparsanız olur demiş. Valinin de yardımı ile İlkokul yapılarak 1932 yılında hizmete açılmış olup 70 yılı aşkın  hizmet vermiştir. Köyün ilk muhtarı da Mehmet Nuri Olmuştur .

Zeytinalanı ilk önce Güzelbahçe nahiyesine bağlı iken Güzelbahçe’nin İzmir’e bağlanması sırasında yapılan halk oylaması sonucu Urla ilçesine bağlanmıştır.Urla’ya bağlı bir köy olan Zeytinalanı deniz kenarında olması nedeniyle yanlış  yapılaşmalar başlamış,  bunu önlemek için 1 Eylül 1981 yılında Urla Belediyesi sınırları içine alınmış ve Urla’nın bir mahallesi olmuştur..

İzlemek İçin : http://www.izlevideo.net/izmir-urla-zeytinalan-bosna-sancak-2-bolum-hq–452675.html

 

YORUM YAP