Bosna Hersek'te savaş suçu zanlısı gözaltında » Boşnak HaberBoşnak Haber

16 Nisan 2024 - 14:24

Bosna Hersek’te savaş suçu zanlısı gözaltında

Bosna Hersek’te savaş suçu zanlısı gözaltında
Son Güncelleme :

28 Aralık 2015 - 16:18

Bosna’daki savaşta Doboj şehrinde sivil Boşnaklara karşı savaş suçu işlediği şüphesiyle “Kızıl Bereliler” birliği lideri Slobodan Karagic gözaltına alındı.

Bosna Hersek Araştırma ve Koruma Ajansına (SIPA) bağlı özel birlikler, ülkenin kuzeyindeki Doboj beldesinde düzenlenen operasyonda, 1992 yılında Doboj şehrindeki sivillere karşı savaş suçu işlediği şüphesiyle “Kızıl Bereliler” birliği lideri Slobodan Karagic’i gözaltına aldı.

Bosna Hersek Savcılığından yapılan yazılı açıklamada, Karagic’in, savaş sırasında Doboj şehri kuşatması ve saldırılarında “Kızıl Bereliler” olarak nitelendirilen birliğin lideri olduğu ifade edilerek, şüphelinin savaş sırasında 12 Boşnak sivili öldürdüğü ve iki kız çocuğuna tecavüz ettiği belirtildi.

Gözaltına alınan Karagic’in Doboj şehrinde bulunan Miljakovac camisinin yıkılmasında da aktif rol aldığı kaydedilen açıklamada, ilgili birliğin bölgedeki sivil Boşnaklara işkence ve tecavüz gibi ağır suçlara iştirak ettikleri bildirildi.

Açıklamada, savaş suçu işlediği şüphesiyle gözaltına alınan Karagic’in, ifadesinin alınmasının ardından savcılığı sevk edileceği aktarıldı.

AA

 

KAYNAK: http://www.trthaber.com/haber/dunya/bosna-hersekte-savas-sucu-zanlisi-gozaltinda-225527.html

YORUM YAP