Bosna Hersek'te kayıt dışı cemaatler kapatılacak » Boşnak HaberBoşnak Haber

20 Temmuz 2024 - 22:31

Bosna Hersek’te kayıt dışı cemaatler kapatılacak

Bosna Hersek’te kayıt dışı cemaatler kapatılacak
Son Güncelleme :

14 Ocak 2016 - 13:51

Bosna Hersek İslam Birliği, ülke genelinde tespit edilen kayıt dışı cemaatlerin en geç şubat ayı sonuna kadar kapatılacağını bildirdi.

Yapılan yazılı açıklamada, son 20 yıl içinde yaşayan siyasi ve toplumsal olayların sonucu olarak Bosna Hersek’te birçok kayıt dışı cemaat oluştuğu ve bunların Dini Özgürlükler Yasasına ve Bosna Hersek İslam Birliği Tüzüğüne aykırı olduğu kaydedildi.

İslam Birliğinin bu oluşumları düzenlemekte kararlı olduğu vurgulanan açıklamada, İslam’ın doğru öğrenilip doğru yorumlanmasının ve uygulanmasının birliğin sorumluluğunda olduğu ifade edildi.

Açıklamada, İslam Birliğinin yasal olarak ülkedeki Müslümanların dini yaşamını organize etme sorumluluğu bulunduğu, Dini Özgürlükler Yasasının öngördüğü üzere ülkedeki diğer dinleri temsil eden kurumlar gibi birliğin de Müslümanların dini yaşantısını organize ettiği belirtildi.

Ülkedeki cemaatlere birlik çağrısı yapılan açıklamada, “Bu aslında, Bosnalı Müslümanların, Bosna Hersek İslam Birliği çatışı altında birlik olmasıdır” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, İslam Birliğinin, bahsi geçen kayıt dışı cemaatlerin çalışmalarına dair bugüne kadar herhangi bir fikir sahibi olmadığı, bu grupların faaliyetlerinin sorumluluğunu da üstlenmediği aktarıldı.

– “Birlik bünyesinde ihtiyaçları karşılayacak kadar kurum var”

Bosna Hersek Reis-ul Uleması Hüseyin Kavazovic’in tüm müftü ve baş imamlardan kendi bölgelerindeki kayıt dışı cemaatlerin temsilcileriyle görüşmelerini ve onları İslam Birliği çatısı altına girmeye davet etmelerini talep ettiği belirtilen açıklamada, “Bu kapsamda, İslam Birliği tarafından idare edilmeyen, içinde yasalara aykırı dini etkinliklerin düzenlendiği mekanların kapatılması gerekmektedir. İslam Birliği bünyesinde önemli sayıda cami, medrese, fakülte, kütüphane ve Müslümanların ihtiyaçlarını karşılayacak diğer kurumlar bulunmaktadır” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada ayrıca, bahsi geçen kayıt dışı cemaatlerin kapatılması için şubat ayının sonuna kadar süre tanındığına işaret edilerek, şunlar kaydedildi:

“Eğer bu kayıt dışı cemaatlerin temsilcileri, bu yasa dışı mekanların kapatılmasını kabul etmezse, (kendileri) Bosna Hersek İslam Birliğinin hukuk çerçevesinin de dışında kalacak ve kurum dışı faaliyet gösterilmesinin sonuçlarına katlanacaktır.”

Bosna Hersek Reis-ul Ulema Vekili Husein Smajic, daha önce yaptığı açıklamada, yaklaşık bir ay süren çalışmalar sonucunda ülke genelinde 64 kayıt dışı cemaat tespit ettiklerini açıklamıştı.

(AA)

http://www.trthaber.com/haber/dunya/bosna-hersekte-kayit-disi-cemaatler-kapatilacak-229549.html

 

YORUM YAP