Bosna'nın otantik çay evi ilgi çekiyor » Boşnak HaberBoşnak Haber

27 Mayıs 2024 - 15:20

Bosna’nın otantik çay evi ilgi çekiyor

Bosna’nın otantik çay evi ilgi çekiyor
Son Güncelleme :

13 Aralık 2015 - 20:25

Saraybosna’da açtığı otantik mekanda 53 çeşit çay yapan Hüseyin Dzirlo açtığı çay evinde dünyanın dört bir yanından misafirleri ağırlıyor.

Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da açtığı otantik mekanda 53 çeşit çay yapan Hüseyin Dzirlo, babasının öğüdü üzerine açtığı çay evinde dünyanın dört bir yanından misafirleri ağırlıyor.
 
Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da açtığı otantik mekanda 53 çeşit çay yapan Hüseyin Dzirlo, dünyanın dört bir yanından turistleri ağırlıyor.
 
Henüz çocuk yaştayken babasının, ikiz kardeşiyle kendisine “biriniz çaycı, diğeriniz marangoz olsun” öğüdünden yola çıkarak tarihi Başçarşı’nın hemen yanı başındaki baba yadigarı evin alt katında küçük bir çay evi açan Dzirlo, kahvesiyle ün salmış Bosna Hersek’in nadir çaycılarından biri.
 
Mütevazi mekanında Afrika’dan Amerika’ya, Asya’dan Avrupa’ya, birçok coğrafyadan tedarik ettiği çay çeşitlerini müşterilerinin beğenisine sunan Dzirlo, 2012 yılında açtığı çay evini eski mobilyalar, duvar kağıtları ve antika eşyalarla da donatmış. 
Otantik mekanına dünyanın hemen her ülkesinden turistlerin farklı çayların tadına bakmak için tekrar tekrar çay evine geldiğini, en çok da Türk turistleri ağırladığını dile getiren Dzirlo, bazı turistlerin sadece fotoğraf çekmek için bile mekana geldiğini kaydetti.
 
Çaylarına özel isimler veriyor
Çaylarını misafirlerine farklı bardak veya fincanlarda servis eden Dzirlo, aynı zamanda çaylarına özel isimler de veriyor.
Dzirlo, konuklarının en çok çikolata ve badem karışımı çayı sevdiğini aktararak, “Afrika Güzeli olarak isimlendirdiğim bu karışımı, Arap yarımadasından getirttiğim özel küçük bardaklarda servis ediyorum” dedi.
 
Kaynak: http://www.trthaber.com/haber/dunya/bosnanin-otantik-cay-evi-ilgi-cekiyor-222205.html
 
AA23

YORUM YAP