Srebrenicanın Kısa Tarihi » Boşnak HaberBoşnak Haber

26 Eylül 2023 - 19:04

Srebrenicanın Kısa Tarihi

Srebrenicanın Kısa Tarihi
Son Güncelleme :

09 Nisan 2023 - 16:18

SREBRENİCA TARİHTE HİÇBİR ZAMAN SIRPLARIN ŞEHRİ OLMAMIŞTIR !
 
Türkiye’deki Boşnaklardan, soydaşlarına yapılan soykırımı anma etkinlikleri konusumda henüz ses çıkmıyor iken Srebrenica’da Boşnaklara soykırım yapan Srebrenica’daki Bosnalı Sırplar provakasyonlarına devam ediyorlar. Şimdide Srebrenica’da duvarlara “11 Temmuz Srebrenica kurtuluş günü” yazılı afişler yapıştırıyorlar.
 
OYSA SREBRENİCA’DA ESKİ BOSNA HALKININ, SIRPLARIN 7. ASIRDA BATI BALKANLARA GELMEDEN YÜZLERCE YIL ÖNCESİNDE ORADA YAŞADIKLARI BİR MADEN ÜRETİM VE İŞLEME MERKEZİ İDİ.
BU ÖZELLİĞİ İLE HEM İLİRLERİN HEM DE ROMALILARIN BAŞTA GÜMÜŞ OLMAK ÜZERE ÇEŞİTLİ MADENLERİN ÇIKARTILIP İŞLENDİĞİ, ROMA GÜMÜŞ PARALARININ BASILDIĞI ÖNEMLİ BİR MADEN KASABASI OLMUŞTUR.
 
ROMA İMPARATORLUĞU DÖNEMİNDE ARGENTARYA ADI İLE BİLİNEN VE DOĞRUDAN BAŞKENT ROMAYA MEŞHUR VİA ARGENTARYA YOLU İLE BAĞLI, NĞFUSU KALABALIK ÖNEMLİ BİR ŞEHİR KONUMUNDA İDİ.
BU ÖZELLİĞİ GOTLAR, AVAR TÜRKLERİ VE BİZANS İMPARATORLUĞU DÖNEMİNDE DE DEVAM ETMİŞTİR.
ORTAÇAĞ’DA DA 8. ASIRDAN BERİ BOSNA BEYLİK VE KRALLIK DEVLETİ TOPRAĞI OLAN SREBRENİCA, 1400’LÜ YILLARIN BAŞINDA MACARLARIN BOSNA’YA SALDIRILARI SONUCU ONLARA DESTEK VEREN SIRP DESPOTLUĞU İDARESİNE GEÇİCİ SÜRELERLE İŞGAL ALTINDA KALMIŞ OLSA DA HİÇBİR ZAMAN SIRP TOPRAĞI OLMAMIŞTIR
 
 
40 YIL BOYUNCA ARALIKLI OLARAK SIRPLARIN SALDIRISINA UĞRAYAN SREBRENİCA’DA, O TARİHLERDE DE BOGOMİL BOŞNYANİNLERE SIRPLAR TARAFINDAN KATLİAMLAR YAPILMIŞTI.
OSMANLI TÜRK İMPARATORLUĞU TOPRAĞI OLDUKTAN SONRA 400 YILDAN FAZLA TAMAMEN BİR BOŞNAK KASABASI OLAN SREBRENİCA, 1878 YILINDAN SONRA AVUSTURYA MACARİSTAN İDARESİ ALTINA GİRMİŞ VE O TARİHTEN İTİBAREN ÖZELLİKLE DIŞARIDAN GELEN SIRPLAR YERLEŞMEYE BAŞLAMIŞTIR.
 
1918 YILINDA KURULAN SHS KRALLIĞI VE 1929 YILINDAKİ YUGOSLAVYA KRALIĞI DÖNEMİNDE SREBRENİCA VE ÇEVRESİNE ÖZELLİKLE SIRP GÖÇMENLER YETLEŞTİRİLEREK NÜFUS ORANLARI ÜZERİNDE OYMANMAYA BAŞLANMIŞTIR.
 
2. DÜNYA SAVAŞINDA BOŞNAKLARA YAPILAN KATLİAM VE SOYKIRIMA RAĞMEN SREBRENİCA’DA 1991 YILINA KADAR BOŞNAK NÜFUS 27 BİN İKEN SIRP NÜFUS 8 BİN CİVARINDA İDİ.
 
1992-1995 YILARI ARASINDAKİ BOSNA HERSEK’E YAPILAN SALDIRIDA, SREBRENİCA’DA SIRP KARADAĞLI ÇETNİKLER, BOŞNAKLARA ARD ARDA KATLİAMLAR VE 11 TEMMUZ 1995’TE DE SOYKIRIM YAPMIŞ, 8.372 SREBRENİCALI BOŞNAK ERKEK ÖLDÜRÜLMÜŞ, TOPLAMDA 20 BİN SREBRENİCALI BOŞNAK YA ÖLDÜRÜLEREK YA DA ETNİK TEMİZLİK SONUCU SREBRENİCA’DA YOK EDİLMİŞTİR.
 
2013 NÜFUS SAYIMINDA BOŞNAK NÜFUS 8 BİN’E DÜŞÜRÜLMÜŞ, SOYKIRIM YAPMIŞ SREBRENİCALI SIRPLARIN NÜFUSU İSE 7 BİN CİVARINDA KALMIŞTIR.
 
BU DURUMDA NASIL OLUYOR DA SREBRENİCA KURTARILMUŞ OLUYOR?
 
TAM TERSİ 11 TEMMUZ 1995’TE SREBRENİCA BOŞNAKLARA SOYKIRIM YAPILARAK BOŞNAKLARIN ELİNDEN GASPEFİLMİŞ BİR İNADANLIK İÇİN UTANÇ ŞEHRİDİR.
 
IRKÇI SIRPLAR, SADECE SREBRENİCA DEĞİL TÜM BOSNA HERSEK VE SANCAK VE DE KOSOVA İLE MAKEDONYA’DA ONLARIN TOPRAĞI OLDUĞUNA İNANDIRILMIŞ VE BU UĞURDA KOMŞULARINI KATLEDEN 21. YÜZYILIN İNSAN SURETİNDE OLAN ZAVALLI YARATIKLARDIR.
 
NUSRET SANCAKLI

YORUM YAP