Niğde Hasakoy Boşnaklari » Boşnak HaberBoşnak Haber

7 Ağustos 2022 - 22:46

Niğde Hasakoy Boşnaklari

Niğde Hasakoy Boşnaklari
Son Güncelleme :

07 Haziran 2021 - 21:56

Niğde merkeze bağlı ve 12 km mesafede olan köyün nüfusu 2020 verilerine göre 899″dur. Tarım ve hayvancılık temel geçim kaynağıdır.

Köyde Boşnaklarin haricinde Romanya ve Selanik göçmenleri vardir.

Boşnakların köye yerleşmesi

Köyde yaşayan Bosnaklarin tamamı Rožaje şehrinden gelenlerden oluşur. 1934 yılında Rožaje’den Kosova’nın Peç şehrine ordan trenle Kırklareli Demirköy’e ulaşırlar.. Birkaç günlük aradan sonra da trenle Niğde Ulukışla ilçesine gelen Boşnaklara Sivas’a iskan edilecekleri söylenir..Ancak Boşnaklar bunu kabul etmez çünkü Sivas ve Rožaje’nin iklimleri çok farklıdır ve reddederler.Bunun üzerine devlet onları Hasakoy’e yerleştirir.. Buraya gelen sulaleler Čolović,Čelić,Škrijelj,Šabotić ve Korać olacaktır.

Boşnaklar bir müddet Hasakoy’deki Rum kilisesinde misafir edilirler..Tabi bu dönemde köyde Rum yoktur çünkü onlar mübadele ile çoktan Yunanistan’a gönderilmiştir..

Bir müddet sonra Kiçeağaç’a Čelić ve Čolović ailelerinin gittiğini ve oraya iskan olunduğunu görmekteyiz.. Čelić’ler burda fazla kalmayacak ve Ulukışla’nın Yeniköy denen mevkiisinde Atatürk’un emriyle yapılan yeni evlere yerleşecektir.
Hasakoy’de ise kala kala üç sülale; Škrijelj,Šabotić ve Koraćlar kalacaktır. Burda Türk vatandaşı olan Šabotićler Barış soyadını,Škrijelj sülalesi Başarir soyadını ve Korać sülalesi Barış soyadını alır.

Köydeki Boşnak nüfusu başta ekonomik sebeplerden dolayı İstanbul, İzmir,Ankara,Bursa ve Niğde’ye yerleştiklerinden dolayı azalır. Köyde şu an 7-8 Boşnak hane kalmıştır.

Köyde Boşnak Kültürü 

İlk kuşaktan sonra Boşnak kültürü maalesef bitmek üzeredir.Mesela eskiden Boşnak oyunlar oynanırken şu an diğer etnik yapılar ile iç içe oldukları için unutulmaya ve yaşanmamaya yüz tutmuştur. Geçmişte Boşnak adetleri uygulanirken günümüzde adetler uygulanmamaktadır.İstanbul ve İzmir’e gidenler ordaki Boşnak popülasyonu içinde kültürlerini öğrendikleri için bağlılığı devam etmektedir.
Köyde yaşlı birkaç kişi dışında Boşnakça bilen yoktur.

Yemek olarak ise Boşnak Böreği,Biryan,Dudove tatlısı,Masenica ve Boşnak Mantısı gibi yemekler yapılmaktadır.

Uluağaç ve Hasaköy dışında Aktaş, Yeniköy ve Kumluca ‘da Bosnaklar yaşamaktadır..

Kaynak : Mehmet Başarır ( Emekli öğretmen-Hasakoy Boşnaklarından)

Düzenleyen : Şevket Koç.. Boşnak Medya TV

YORUM YAP