Ramili Boşnaklar » Boşnak HaberBoşnak Haber

24 Temmuz 2024 - 09:48

Ramili Boşnaklar

Ramili Boşnaklar
Son Güncelleme :

18 Haziran 2024 - 13:58

Eyüp ilçesinin bir mahallesidir. İstanbul’a gelen ilk Boşnaklar Rami ve Havuzbaşı’nayerleşmiştir(tahmini 100 yıl). 1950 yıllarından itibaren başlayan (eski Yugoslavya) göçlerden dolayı, Rami semtine yerleşmişlerdir.

Hepimizin ailesinin geçmişinde bir Rami serüveni yatar. (Küçükköy ve Yıldırım mahalleleri boş bir arsa iken). Çocukluğumun geçtiği Taşlıtarla semtinden minibüslerle, Topkapı-Beyazıt istikametinde yolculuk yaparken bugünkü Rami ortaokulunun karşısındaki sokak adları dikkatimi çekerdi; Boşnak Hıdır Sok., Boşnak Hüseyin sok. ve Bosnalılar Durağı… O zamana kadar bu tür konular ilgimi çekmiyordu.

Ağabeyim göç eden ilk Boşnakların Rami semtinde olduğunu söylediğinde şaşırdım ve ilgimi çektim. Ortaokulu Taşlıtarla semtinin, Kadri Yörükoğlu okulunda okudum. Okulun voleybol ve basketbol takımlarında oynuyordum. İstanbul ve bölge şampiyonalarına katılmadan önce komşu semtte bulunan, Rami Ortaokuluyla hazırlık maçları yapıyorduk. Rakip takımda uzun boylu ve atletik yapılı boşnaklara benzeyen insanları görüyordum.Merakımı gidermek için sordum. Boşnak olduklarını fakat bir kelime Boşnakça bilmediklerini duyduğumda hem üzüldüm hem sevindim.

Çocukluğumun unutulmaz anılarından biri şöyledir; Pendik’te yaşayan Bayar ailesi, Rami’de çok yakın bir akrabalarının olduğunu (saim) ve bu akrabalarıyla Taşlıtarladaki evimizde karşılaştıklarında, oluşan duygusal ortamı daha çocukken görmüş,hafızama kaydetmiştim. Fazlı Bayar vefat ettiğinde geç bulup erken kaybettiği akrabasını kaybetmesinin verdiği üzüntüyü ve gözyaşlarını, Saim abide gördüğümde çok etkilendim. Muhacirliğin zor olduğunu işte o zaman daha iyi anladım.

Bugün de Rami’de hala eski Boşnaklar yaşar. Rami’nin ilk Boşnak ailesi olarak Karabegoviçler’den söz edilir.Karabegoviçler Rami ve Gaziosmanpaşa’da geniş bir çevre edinirler.İlk dönemlerde göç edne Boşnakları Rami’deki çiftliklere yerleştirmişlerdir.Ama sokaklarında cumbuz olmaz, düğünlerinde armonika çalmaz. Bildiğim tek şey asimile oldukları… Başta yazar Ayşe Kulin, gazeteci Serdar Turgut ve  Ergun Turgut gibi adını bilmediğim daha nice Boşnak ünlüler burada yaşamıştır.

Ayşe Kulin katıldığı zikiri anlattı Serdar Turgut'tan dönüş kararı

 

Başta Ramili Baboviç Ağabey olmak üzere, herkese saygılar….

KAYNAK:

-ABDULLAH KALIN

-ceyhangöçmenblogspot.com

YORUM YAP