Pomak Kökenli Güreşçi : Kel Aliço ( Hayatı ) » Boşnak HaberBoşnak Haber

17 Nisan 2024 - 00:04

Pomak Kökenli Güreşçi : Kel Aliço ( Hayatı )

Pomak Kökenli Güreşçi : Kel Aliço ( Hayatı )
Son Güncelleme :

17 Ocak 2023 - 21:34

Kel Aliço; Türk tarihinin yetiştirdiği pehlivanların en önemli temsilcisidir. 27 yıl Kırkpınar Başpehlivanlığını kimseye bırakmayan Aliço 1844 yılında Bulgaristan’ın Lofça Kasabasında doğmuş çocukluğunu orada geçirmiştir. Büyük pehlivan Aliço, güreşe Bulgaristan’da başlamıştır. Güreşe oldukça meraklı olan halası, onu pehlivan yapmak istiyor bu sebeple de ona çok iyi bakıyordu.Aliço, arkadaşlarıyla devamlı güreş tutar her seferinde onları yenerdi. Bazen arkadaşları iki kişi bir olup, Aliço ile güreşiyor ama yinede yenmeye muvaffak olamıyorlardı.

Aliço, Lofça’nın yemyeşil ormanlarının temiz havasının itinalı bakımı sayesinde gün geçtikçe serpilip gelişmişti. O zamanlar Bulgaristan’da, düğünlerde gençler arasında güreşler yapılıyor, Aliço bu güreşlerede katılarak karşısına çıkan rakipleri yeniyordu.

Aliço Bulgaristan’dan yurdumuza 93 harbi sonunda başlayan göçlerle kardeşi Kara İbo ile birlikte gelmiştir.Kardeşi Kara İbo güreşmiyordu. Güreşmekten vazgeçmeyen Aliço’nun ünü yayılmaya başlamıştı. Ünü kendiside bir güreşçi olan Osmanlı Padişahı Abdülaziz’in kulağına kadar gelmiştir. Padişah Abdülaziz Aliço ile güreşe tutuşmuştur. Aliço padişah Abdülaziz’i kündeye getirmiş ama atmamıştır. Bunun üzerine padişah ona neden atmadığını sorar. Aliço’da: “ Senin karşında nice düveller var, onlar atamıyor da ben nasıl atayım.” cevabını vermiştir. Bu cevaptan hoşlanan padişah, Aliçoyu 15 altınla ödüllendirerek yanına, saraya “saray pehlivanı” olarak almıştır.

Osmanlı padişahı Abdülaziz döneminde (1861-1876) saray pehlivanlığına yükselen Aliço’nun ünü yurdun dört bir tarafına yayılmıştır.

Aliço, saraya alındıktan sonra, Abdülaziz’in en gözde ve en çok sevdiği pehlivan olmuştur. Kel Aliço, güreşi bıraktığı 1894 yılına kadar kırılması güç bir rekor olan 27 yıl üst üste Kırkpınar Başpehlivanlığı yapmıştır. 70 yaşında iken kendisine meydan okuyan çırağı Adalı Halil’i yendiğinde Adalı Aliço’dan 25 yaş küçüktü.

Saçının azlığından Kel Aliço güreşteki amansız hücumlarından da Gaddar Aliço lakaplarını takmışlardır.

Aliço’nun yaşamının son yıllarında gözlerine perde iner ve dünyayı görmemeye başlar.Onu yeğeni Kel İbrahim kolundan tutarak gezdirmeye başlar.

Cihan pehlivanı Aliço, Tifo hastalığına yakalanmış, 1919 yılında 75 yaşında iken vefat etmiştir. Mezarı Aliço Pehlivan köyündedir. Kel Aliço’nun yaşadığı evin arsası üzerine Koyunyeri Aliço İlköğretim Okulu yapılmış olup, bu okul halen eğitim ve öğretime devam etmektedir

 

Kaynak: https://www.pomak.eu/board/index.php?topic=274.0

YORUM YAP