NAŠA SANDŽAKLIJKA, SABIHA ĆOROVIĆ ( Bizim Sancaklımız Sabiha ĆoroviĆ) » Boşnak HaberBoşnak Haber

8 Aralık 2023 - 17:30

NAŠA SANDŽAKLIJKA, SABIHA ĆOROVIĆ ( Bizim Sancaklımız Sabiha ĆoroviĆ)

NAŠA SANDŽAKLIJKA, SABIHA ĆOROVIĆ ( Bizim Sancaklımız Sabiha ĆoroviĆ)
Son Güncelleme :

22 Eylül 2023 - 23:26

Sabiha Gokčen je, prema Ginisovoj knjizi svetskih rekorda, prva žena – borbeni pilot. Takođe, ona je od strane US Air Forces izabrana, kao jedina žena, među dvadeset najboljih pilota u istoriji avijacije.

( Guinness Rekorlar Kitabı’na göre Sabiha Gökçen ilk kadın savaş pilotudur. Ayrıca ABD Hava Kuvvetleri tarafından havacılık tarihinin en iyi yirmi pilotu arasında yer alan tek kadın olarak seçildi.)

Sabiha Gokčen je poreklom iz sela Lozna kod Bijelog Polja. Njeno pravo prezime je Ćorović

( Sabiha Gökçen aslen Bijelo Polje -Akova – yakınındaki Lozna Köyündendir.Tam oalrak soyadı Ćorović’tir.)

Njena familija po majci se preziva Čulum i još uvek žive u Kosovskoj Mitrovici. Živela je u turskom gradu Bursa. 

( Annesinin soyadı Čulum ve sülale halen Kosovska Mitroviça’da yaşamakta ve aile Türkiyede Bursa şehrinde yaşadı )

Rano je ostala bez roditelja. Kad je Bursu posetio Mustafa Kemal Ataturk, prvi predsednik Turske, ona je imala dvanaest godina. Njemu se ona puno svidela, pa ju je usvojio i dodao joj je pezime Gokčen (slobodan prevod – Nebeska). Bilo je to pre nego je Sabiha uopšte pokazala zanimanje za vazduhoplovstvo. Godine 1938., sprovela je petodnevni let oko zemalja Balkana i nakon toga sletela je u Beograd. Interesantno da je preminula 22. marta 2001., a na taj dan se i rodila 1913. godine, pa je Gugl taj dan obeležio kao dan avijacije.

( Anne ve babasını erken kaybetti. Türkiye’nin ilk cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk, Bursa’yı ziyaret ettiğinde on iki yaşındaydı. Beğenmediyseniz endişelenmeyin, gokchen (ücretsiz çeviri – Nebeska). Daha Sabiha havacılığa ilgi göstermeden önceydi. 1938’de Balkan ülkeleri çevresinde beş günlük bir uçuş yaptı ve ardından Belgrad’a indi. İlginç bir şekilde 22 Mart 2001’de vefat etti ve 1913’te o gün doğdu, dolayısıyla Google o günü havacılık günü olarak ilan etti.)

Treći po veličini aerodrom u Istanbulu nosi po njoj ime

( İstanbulun 3.büyük havaalanına onun adı verildi )

Kaynak: Rozaje Vijesti

YORUM YAP