Gazi Hüsrev Bey Medresesi, Kuruluşunun 480. Yılını Kutluyor » Boşnak HaberBoşnak Haber

28 Mayıs 2024 - 18:10

Gazi Hüsrev Bey Medresesi, Kuruluşunun 480. Yılını Kutluyor

Gazi Hüsrev Bey Medresesi, Kuruluşunun 480. Yılını Kutluyor
Son Güncelleme :

08 Ocak 2017 - 15:18

8 Ocak 1537 tarihinde Osmanlı döneminde kurulan ve tedrisatın hiç kesintiye uğramadığı Gazi Hüsrev Bey Medresesi, 480. yılını kutluyor.

Bosna Sancak Beyi Gazi Hüsrev Bey’in 1531’de Mimar Sinan’a yaptırdığı cami, Saraybosna’da en önemli Osmanlı eserlerinden. Bosna Savaşı sırasında hasar alan cami daha sonra 1996’da aslına uygun olarak restore edilmişti.

Bosna Hersek’in ilk eğitim kurumu olma özelliği taşıyan ve savaş dönemi dahil olmak üzere 480 yıldır eğitime ara verilmeyen kurum, Sultan 2. Bayezit’in torunu olan ve Sancak Beyi Gazi Hüsrev Bey tarafından inşa ettirilmişti.

Gazi Hüsrev Bey’in “olağan ve dini eğitimin yanı sıra zamanın, mekanın ve geleneklerin gerektirdiği her şeyin öğretilmesini” salık verdiği vakıfnamesinin düzen ve işleyişin temelini oluşturduğu medrese, asırlar boyunca aralarında çok sayıda filozof, sanatçı ve bilim insanı bulunan binlerce alim, imam, hatip, muallim, müftü ve hafız yetiştirdi.

Bugün özel bir lise statüsünde tedrisatını sürdüren kurumun şimdiye dek çok sayıda kayda imza atmış bir korosu ve 1968’den bu yana neşriyatını sürdüren ‘Zemzem’ adlı bir okul gazetesi bulunuyor.Zeynep Işıl Hamzıç  Kaynak:Zambak.ba

YORUM YAP