www.vurgec.com Tayt modelleri" Ayakkabı fiyatları Kalem etek Abiye elbise

casino siteleri slot siteleri
Çayı Sakın Ama Sakın Böyle İçmeyin ! Ölümcül Tehlikesi Var » Boşnak Haber

Çayı Sakın Ama Sakın Böyle İçmeyin ! Ölümcül Tehlikesi Var » Boşnak HaberBoşnak Haber

23 Eylül 2022 - 23:02

Çayı Sakın Ama Sakın Böyle İçmeyin ! Ölümcül Tehlikesi Var

Çayı Sakın Ama Sakın Böyle İçmeyin ! Ölümcül Tehlikesi Var
Son Güncelleme :

20 Ağustos 2022 - 8:32

Türkiye’de en çok tüketilen ürünlerin başında çay geliyor. Özellikle çay sigara ile içenlere yönelik hayati bir uyarı yapıldı. Uzmanlar, çayın kaynar derecede sıcak içilmesinin kanser riskini beraberinde getirdiğini belirtti.
Ülkemizde sabah, öğle ve akşam en çok tüketilen ürünlerin başında çay geliyor. Durum böyle olunca çayın nasıl içilmesi gerektiğine yönelik de ciddi soru işaretleri ortaya çıkıyor. İşte uzmanlar, çayla ilgili büyük bir tehlikeyi kamuoyunun bilgisine sundu.

SAKIN AMA SAKIN SICAK İÇMEYİN
Yapılan yeni araştırmalar ile birlikte özellikle sigara içenleri bir kötü sonuç beklediği bilgisine ulaşıldı. Söz konusu araştırma, her gün sigara içen ve alkol tüketenlerin içtiği çayı sıcak içmemesi gerektiğini gözler önüne serdi. Çay ile ilgili yapılan önemli araştırma Annals of Internal Medicine isimli tıp dergisinde yayınlandı. Çalışmaya göre; sıcak veya çok sıcak çay içmek, özellikle sigara içen ve alkol tüketen kişilerde büyük bir tehlike yaratarak yemek borusu kanseri riskini beş kat artırmakta.

DÜNYADA EN SIK GÖRÜLEN 8’NCİ KANSER TÜRÜ
Yemek borusu kanseri, dünya genelinde en sık görülen sekizinci kanserdir. Ölümcül bir hastalık olarak bilinen yemek borusu kanseri, her sene yaklaşık 400 bin kişinin ölümüne sebep olmaktadır.

BOĞAZI TAHRİŞ EDİYOR
Çayı haricinde başka çok sıcak içeceklerin de yemek borusunu alkol ve duman gibi kansere neden olan ajanlara karşı daha savunmasız kılabileceği biliniyor. Sıcak sıvı, yemek borusunun astarının tahriş olmasına neden olabiliyor, iltihaplanmaya ve hücrelerin daha hızlı çoğalmasına sebep olabiliyor. İçilen çay veya başka bir sıcak sıvı, yemek borusunu kaplamakta olan hücrelerin bariyer işlevini bozabildiği gibi orada yer alan dokuda diğer kanserojenlerden daha fazla hasara açabiliyor.

Haberler.com – Yaşam

YORUM YAP