Bosna'nın Cennet Köşesi Rakitnica Nehri.. » Boşnak HaberBoşnak Haber

4 Şubat 2023 - 18:15

Bosna’nın Cennet Köşesi Rakitnica Nehri..

Bosna’nın Cennet Köşesi Rakitnica Nehri..
Son Güncelleme :

22 Mart 2015 - 20:28

Rakitnica Nehri

rak

 

 

 

 

 

 

 

 

1500m yükseklikte Saraybosna’nın 35 km kadar uzağındaki Rakitnica kasabasının yakınlarında, Bjelasnica Dağının 3 tepesinden doğan Rakitnica Nehri, Boracko Gölü’nün civarlarında 3 dağın (300m yüksekliğindeki) ,Bjelesnica, Visocica ve Prenj, kesiştiği yerde olan Naretva Nehrine akar. Nehir ve kasaba adını, nehrin üst yataklarında çokça bulunan söğüt ağacından alır. Bu tipik eşsiz bir turizm cazibesi sunan bu dağ nehri, dik kanyon setlerinin, nefes kesen akakların muhteşem şelalelerin sakin vadilerin arasından akarak, sol taraftaki Vicocica dağıyla sağdaki Bjelesnica dağının arasından yol alır.


Eşsiz güzelliği ve ulaşılmazlığı sayesinde doğal güzellikleri sevenlerin yanı sıra, dağcı, balıkçı ve tırmanıcılara meydan okur. Nehrin suyu, kaynağından döküldüğü yere kadar içilebilir durumdadır. En uygun balık sahası, Tuşile kasabasının yakınlarındaki araçların kullandığı köprüden başlar ve Bobovaca giden patika yolun aşağısındaki halkın kullandığı köprüye kadar devam eder. Rakitnica kahverengi ve yumuşak dudaklı alabalıkları ile ünlüdür. Gezi için en uygun alan Lukomir köprüsüyle Bajro kulübeleriyle ünlü Lucece arasıdır. Bu 4-5 km lik mesafe 300 metrelik şelaleleri akaklarıyla meşhurdur.

Suyun az olduğu dönemde Neretva nehrinin ağzına Tusile kasabasının yakınlarındaki köprüden yürümek mümkündür. Yağışların çok görüldüğü mevsimde ve karlar eridiğinde sular 20m yükselir. Bahar yağmurları geldiğinde Visocica tepelerinden dökğlen şelaleden manzara müthiştir.


Bu zorlu nehirden geçiş birkaç noktadan sağlanmaktadır. Gorazde’ye, Zelengora dağ evlerine de ulaşabileceğiniz Bjelesnica Dağından Babin Do’ya doğru sürebilir ve Sabici Köyüne doğru devam edebilirsiniz. Daha sonra Rakitnica nehrinin üzerindeki köprüyü izleyerek Tusile’ye ulaşabilirsiniz.


Konjic kasabasından arabayla Blaca köyüne sürüp oradan yaya yolunu kullanarak 3-4 saatlik bir yürüyüşten sonra Lucice köyünün yanındaki Rakitnica nehrine ulaşabilirsiniz. Bu dağ nehrine ulaşmanın diğer bir yolu da Visocica tepelerinden Rijaka dağina doğru, Glavaticevo’dan mümkündür. Bjelesnica dağının vadilerinde ve tepelerinde haftalarca dağ yürüyüşü yapabilir buna rağmen bütün yerleri görmüş olmassınız. Bu yüzden Bosna’nın en çok dağ yürüyüşü yapılan yeridir.

YORUM YAP