Bosna ve Boşnaklar İle İlgili Yalanlar ve Doğrular ! » Boşnak HaberBoşnak Haber

24 Şubat 2024 - 10:34

Bosna ve Boşnaklar İle İlgili Yalanlar ve Doğrular !

Bosna ve Boşnaklar İle İlgili Yalanlar ve Doğrular !
Son Güncelleme :

04 Aralık 2023 - 22:08

Prof. dr. Besim Spahiç : “Ne demek Boşnakça diye bir dil yok ? Bunu söyleyen salaklar; peki, İncil neden Latince’den Boşnakça üzerinden çevrildi de Hırvatça veya Sırpça’da çevirisi yapılmadı? Çünkü o dönemde ne Sırpça ne de Hırvatça diye bir dilden söz eden yoktu.”
 
BOSNA VE BOŞNAKLAR İLE İGİLİ YALANLAR VE DOĞRULAR !
 
1. BOŞNAKLAR ASLA MÜSLÜMAN OLMUŞ SIRP VEYA HIRVATLAR DEĞİLLER. BOŞNAKLAR, BOSNA’NIN BİNLERCE YILLIK YERLİ VE BU YERLİ HALK İLE KARIŞMIŞ BOSNA’DAN GELİP GEÇMİŞ HALKLARIN KARIŞIMI DERİN KÜLTÜRE SAHİP BİR MİLLETTİR.
 
2. BOSNA DEVLETİ, BATI BALKANLARDA EN UZUN SÜRE VARLIĞINI SÜRDÜRMÜŞ BİR DEVLET OLUP, HALK OLARAK  DA BOSNA HERSEK VE SANCAKTA BİNLERCE YILDIR YAŞAMAKTALAR.
 
3. 1800’LÜ YILLARA KADAR SIRPÇA VE HIRVATÇA EDEBİ VE YAZILI DİL OLARAK KULLANILMAZKEN BOŞNAKÇA SLOVENYA’DAN BULGARİSTAN’A KADAR OKUR-YAZARLAR TARAFINDAN HEM KONUŞMA HEM DE YAZI DİLİ OLARAK KULLANILMIŞTIR.
 
4. İLK BOŞNAKÇA SÖZLÜK 1631 YILINDA BASILMIŞ OLUP, İLK SIRPÇA SÖZLÜK İSE ONDAN KELİMELER KOPYALANARAKN İKİ ASIR SONRA 1818’DE ÜSTELİK AVUSTURYA, VİYANA’DA BASILMIŞTIR.
 
5. BOŞNAKLAR, ORTAÇAĞ’DA BOGUMİL VE ARYAN İNANCINDA İDİLER. DAHA SONRA ÇOĞUNLUĞU İSLAM DİNİ’NE GEÇTİ. ANCAK BOŞNAKLARIN ARALARINDA KATOLİK VE ORTODOKS İNANCINDA KALANLAR OLDU.
 
6. BOŞNAKLAR ASLA TEK BİR SOYDAN GELEN BİR HALK DEĞİLDİR. “BOŞNAKLAR SLAVDIR” DEMEK BİLİM DIŞI BİR SÖYLEMDİR. SLAVLAR 7. ASIRDA BALKANLARA GELMEDEN ÖNCE BİNLERCE YIL BOSNA HERSEK VE SANCAK’TA FARKLI MEDENİYETLER, DEVLETLER, İMPARATORLUKLAR KURULMUŞ VE MEDENİYET, İNSAN YAŞAMI DEVAMLILIK GÖSTERMİŞTİR.
 
7. GÜNÜMÜZDE KENDİNE BOSNALI SIRP VEYA BOSNALI HIRVAT DİYENLERİN BÜYÜK ÇOĞUNLUĞU 1862 YIL ÖNCESİNE KADAR KENDİLERİNİ BOŞNAK ORTODOKSLAR VE BOŞNAK KATOLİKLER OLARAK TANIMLIYORLARDI. KİLİSELER VE DİN ÜZERİNDEN SIRPLAŞTIRILDILAR, HIRVATLAŞTIRILDILAR.
 
8. HER ÜÇ İNANÇTA OLAN BOŞNAKLAR, 1878’DE AVUSTURYA MACARİSTAN’A KARŞI ANAVATANLARI. BOSNA İÇİN BİRLİKTE SAVAŞTI
 
9. BOSNA HERSEK VE SANCAK TOPRAKLARINI BİR TÜRLÜ ELE GEÇİREMEYEN SIRPLAR, KARADAĞLILAR VE HIRVATLAR BOŞNAKLARI KENDİLERİBE ASİMİLE EDEREK O TOPRAKLARA SAHİP OLMAK İÇİN ISRARLI POLİTİKALAR YÜRÜTMEYE HALA DEVAM EDİYORLAR .
 
TIPKI ORTODOKS BOŞNAKLARI SIRP YAPTIKLARI, KATOLİK BOŞNAKLARI DA HIRVAT YAPTIKLARI GİBİ, MÜSLÜMAN BOŞNAKLARI SÖZDE İSLÂM DİNİ’NE GEÇMİŞ SIRPLAR VE HIRVATLAR YAPMAK İSTİYORLAR !
 
GERÇEKLERİN BİR GÜN ORTAYA ÇIKMAK GİBİ BİR HUYU VARDIR !
 
NUSRET SANCAKLI
 
 
 
 

YORUM YAP