Saraybosna Film Festivali'nde 4 Türk filmi yarışacak » Boşnak HaberBoşnak Haber

12 Haziran 2024 - 22:04

Saraybosna Film Festivali’nde 4 Türk filmi yarışacak

Saraybosna Film Festivali’nde 4 Türk filmi yarışacak
Son Güncelleme :

06 Ağustos 2015 - 16:33

Dünyanın en önemli film festivallerinden biri olarak gösterilen Saraybosna Film Festivali bu yıl 14-22 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek.

Bosna Savaşı’nın izlerini silmek ve Bosna’yı yeniden kültür ve sanatın başkenti yapmak için düzenlenen Saraybosna Film Festivali bu yıl 57 ülkeden 259 filmin gösterimi ile yapılacak.

14-22 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek 21. Saraybosna Film Festivali’nde yer alacak filmlerin gösterim programı da belli oldu.

14-22 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek festivale sayılı günler kala, gösterilecek filmlerin programı da belli oldu.

Saraybosna Film Festivali Direktörü Mirsad Purivatra, festival kapsamında gösterilecek filmlerin bir yıla yakın bir süre içerisinde seçildiğine işaret ederek, Saraybosna Film Festivali’nin Güneydoğu Avrupa ülkelerindeki en büyük ve en etkili festival olduğunu söyledi.

Ağırlık başarılı Balkan filmlerine verilecek

Festival kapsamında 57 ülkeden 259 filmin gösterileceğini belirten Purivatra, ağırlığın ise bu yıl farklı film festivallerinde önemli başarılar elde eden Balkan ülkelerinden filmlere verileceğini aktardı.

Purivatra, her yıl olduğu gibi bu yıl da önemli konukları ağırlayacaklarını vurgulayarak, bu yılki festivale Brillante Mendoza ve Atom Egoyan gibi önemli yönetmenlerin katılacağını ifade etti.

Oscar ödüllü Bosnalı yönetmen Danis Tanoviç’in de bu yıl yeni filmiyle festivalde yer alacağını kaydeden Purivatra, sinemaseverlerin Tanoviç’in “Kaplanlar” isimli filmini festival kapsamında izleyebileceklerini aktardı.

Türkiye’den 4 film yarışacak

Festivalde bu yıl Türk yapımlarından yönetmenliğini Tunç Davut’un yaptığı “Dolanma” ve Deniz Gamze Ergüven’in yönettiği “Mustang” filmleri “En İyi Film” dalında, yönetmenliğini Emre Kayış’ın yaptığı “Çevirmen” ve Ziya Demirel’in yönettiği “Salı” filmleri ise “En İyi Kısa Film” dalında yarışacak.

 

Kaynak: http://www.istanbulajansi.com/haber/saraybosna-film-festivalinde-4-turk-filmi-yarisacak/35486

YORUM YAP