Miloşeviç ABD 'den Boşnak Ordusunu Durdurması İçin Yalvamış !! ( Tarihimizden ) » Boşnak HaberBoşnak Haber

28 Şubat 2024 - 11:39

Miloşeviç ABD ‘den Boşnak Ordusunu Durdurması İçin Yalvamış !! ( Tarihimizden )

Miloşeviç ABD ‘den Boşnak Ordusunu Durdurması İçin Yalvamış !! ( Tarihimizden )
Son Güncelleme :

05 Mart 2023 - 19:35

SLOBODAN MİLOŞEVİÇ, BOŞNAK ORDUSUNUN BANYA LUKA ŞEHRİNE GİRMEMESİ VE ONBİNLERCE BOSNALI SIRP’IN SIRBİSTAN’A KAÇMAMASI İÇİN AMERİKA’YA AĞLAYARAK YALVARMIŞTI.
 
Amerikalı diplamat ve Dayton Anlaşması mimarı Richard Holbrooke, yakın zamanda gizlilik etiketinden kaldırılan 300 CIA belgesinden birinde, Banja Luka’ya yapılan saldırının durdurulduğunu ve barış görüşmelerinin yapılması ile ilgil konularda yazdıkları açıkladı.
“Miloseviç, Boşnak kuvvetlerinin Banja Luka’ya ulaşmadan önce Bosna Hersek Cumhuriyet Ordusu’nu durdurmamız için bize yalvardı ve biz Boşnakları durdurduk. Bunu Miloseviç talep etti diye yapmadık, ancak Boşnakların Banja Luka’yı almasına izin vermenin 200.000 mülteciye yol açacağına inandığımız için yaptık.”
Atif Dudakoviç komutasındaki 5. Kolordu ile Rahmetli Mehmed Alagiç komutasındaki 7. Kolordu’nun Bosanski Petrovac, Kljuc, Bosanska Krupa ve Sanski Most’u kurtardığı ve Bosanski Novi, Prijedor ve Banja Luka’ya ilerlemelerini sürdürdüğü Sana 95 Operasyonunda sıradaki Bosanski Novo, Priyedor ve Banya Luka şehirlerindeki Bosnalı Sırplar ve sözde Republika Srpska Ordusu (VRS) askerleri paniğe ve korkuya kapılıp evlerini, kışlalarını, mevzilerini terk edip Sırbistan’a doğru kaçmak için yollara dökülmüştü. Ne yazık ki, ABD ve Batılı ülkeler NATO güçleri üzerinden tüm Boşnak mevzilerini bombalamakla tehdit ederek 5. ve 7. Kolordu’nun diğer şehirleri kurtarmasını engelledi.
Bivši predsjednik SRJ i Srbije Slobodan Milošević preklinjao je Amerikance da zaustave ofanzivu na Banjaluku i oni su to učinili.
Richard Holbruk je, u jednom od 300 objavljenih dokumenata CIA sa kojih je nedavno skinuta oznaka povjerljivosti posvjedočio o tome kako je zaustavljen napad na Banjaluku ili kako su se donosile najvažnije odluke na mirovnim pregovorima i, izmedju ostalog, zapisao:
“Milošević nas je preklinjao da zaustavimo ofanzivu Armije RBiH prije nego što snage stignu do Banjaluke. Mi smo to učinili, ne zato što je to Milošević tražio, nego zato što smo vjerovali da bi dopuštanje Bošnjacima zauzimanje Banjaluke dovelo do 200.000 izbjeglica.”, naveo je Holbruk.
Operacija ” Sana 95 ” u kojoj su 5 i 7.korpus oslobodili Bosanski Petrovac, Ključ, Bosansku Krupu i Sanski Most te nastavili napredovanje prema Bosanskom Novom, Prijedoru i Banja Luci. Operacija je izazvala u pomenutim gradovima paniku i strah tako da je većina građana ali i vojska RS-a panično napustala svoje domove bježeći u pravcu Srbije. Na žalost snage NATO saveza su spriječile 5 i 7.korpus da oslobode ostale gradove.
 
NUSRET SANCAKLI FACEBOOK SAYFASI

YORUM YAP