KARADAĞ'DA BOŞNAKLARI BÖLME PROJESİ VE TÜRKİYE'DEKİ UZANTISI !? » Boşnak HaberBoşnak Haber

16 Nisan 2024 - 23:16

KARADAĞ’DA BOŞNAKLARI BÖLME PROJESİ VE TÜRKİYE’DEKİ UZANTISI !?

KARADAĞ’DA BOŞNAKLARI BÖLME PROJESİ VE TÜRKİYE’DEKİ UZANTISI  !?
Son Güncelleme :

05 Mart 2023 - 19:51

KARADAĞ’DA BOŞNAKLARI BÖLME PROJESİ VE TÜRKİYE’DEKİ UZANTISI !?

 

Karadağlıların 1924 yılında Kolaşin Akova bölgesi Şahoviçi’de Boşnaklara yaptıkları soykırımın kitabını yazan Sancaklı Boşnak tarihçi Prof. dr. Şerbo Rastoder çok önemli bir gerçeği açıkladı: “Karadağ hariç Dünya’nın hiçbir ülkesinde Müslüman milliyetli insan yok. Milo Cukanoviç ve partisi DPS Boşnakları, Karadağlı Müslüman ve Boşnaklar diye ikiye böldü.”
BU BÖLME OPERASYONUNUN BİR AYAĞI DA TÜRKİYE’DEKİ BOŞNAKLARI KARADAĞLI GÖÇMEN KİMLİĞİ ADI ALTINDA BOŞNAK KİMLİKLERİNİ REDDETTİRMEK VE ONLARI KARADAĞLI YAPMAK OLARAK UYGULANIYOR.
NİTEKİM TÜRKİYE’DE BOŞNAKLARI KARADAĞLI YAPMA İŞLEMLERİNİ YÜRÜTENLER, KENDİLERİNE BOŞNAK DEMEDİKLERİ GİBİ KENDİLERİNİ KARADAĞLI MÜSLÜMAN OLARAK TANITIYORLAR !
OYSA “KARADAĞLI” KELİMESİ ÜLKEYİ, “MÜSLÜMAN” KELİMESİ İSE SÖZDE OLMAYAN MİLLİYETİ İFADE EDİYOR. KENDİLERİNE KARADAĞLI BOŞNAK VEYA KARADAĞLI ARNAVUT DEMEMEK İÇİN MÜSLÜMAN DİYORLAR.
PROF. RASTODER’İN DE DEDİĞİ GİBİ MÜSLÜMAN DİYE BİR MİLLET, BİR SOY DÜNYADA YOKTUR. ÇİNLİ DE ARAP DA, TÜRK DE, ALMAN DA MÜSLÜMAN OLABİLİR. BU KELİME ONUN İSLAM DİNİNDEN OLDUĞUNU GÖSTERİR, MİLLİYETİNİ/SOYUNU GÖSTERMEZ.
1907 YILINDA DİL OLARAK BOŞNAKÇA VE MİLLET OKARAK BOŞNAK KELİMELERİ YASAKLANMIŞTI. TÜM BASKILARA RAĞMEN SIRP, HIRVAT VE KARADAĞLI MİLLETİNDEN OLMAK İSTEMEYEN BOŞNAKLAR İÇİN MÜSLÜMAN MİLLETİ/ULUSU DİYE AKIL VE BİLİM DIŞI BİR ÇAKMA MİLLET İSİM UYDURMUŞLARDI.
NE YAZIK Kİ SIRP, KARADAĞLI VE HIRVATLARIN BASKISI KARŞISINDA TİTO DA AYNI HATADA ISRAR ETTİ.
BU İNSANLIK DIŞI 100 YILLIK TAKTİĞİ KARADAĞ DEVLET BAŞKANI CUKANOVİÇ’İN PARTİSİ DPS DE KARADAĞ’DA UYGULAYARAK BOŞNAKLARI, “BOŞNAKLIKTAN ASLA VAZGEÇMEYENLER” VE “VAZGEÇİP MÜSLÜMAN” ADI ALTINDA DPS’NİN POLİTİKALARINI DESTEKLEYENLER DİYE İKİYE BÖLDÜ.
ANCAK KARADAĞ NÜFUSU İÇİNDE KARADAĞLILARIN VE KENDİLERİNİ MÜSLÜMAN DİYE KAYDETTİRENLERİN TOPLAMI %50’NİN ALTINDA KALMASI ÜZERİNE İKTİDAR PARTİSİ DPS, KARADAĞLI NÜFUSU ARTIRMAK İÇİN KARADAĞDAKİ BOŞNAK VE ARNAVUTLARI KARADAĞLI YAPMAK VE RESMİ KURUM OLAN DİASPORA BÜROSU ÜZERİNDEN KARADAĞ’DAN GÖÇ ETMİŞ OLAN YURTDIŞINDAKİ GERÇEK KARADAĞLILARI VE DE GEÇMİŞTE TOPRAKLARINA SAHİP OLMAK İÇİN KATLİAMLARLA KOVMUŞ OLDUKLARI VE ŞİMDİ SAYILARI YÜZBİNLERİ BULAN TÜRKİYE’DEKİ KARADAĞLI BOŞNAKLARI, KARADAĞLI MİLLETİNDEN YAPMA PROJESİNİ TÜRKİYEDE BAŞLATTI. BUNUN İÇİN TİCARİ AVANTAJLAR SAĞLADIĞI BİRİLERİ ÜZERİNDEN TÜRKİYE’DE KENDİ ADI ALTINDA DERNEKLER KURDURARAK VE DE DİĞER İNSANLARI DA ÇİFTE VATANDAŞLIK VAADİ İLE İNSANLARI ALDATIP ONLARI KARADAĞLILIĞI KABUL EDEN EVRAKLAR İMZALATIYORLAR.
TÜRKİYE İLE SIRBİSTAN GİBİ ÇİFTE VATANDAŞLIK ANLAŞMASI YAPMAK YERİNE TÜRKİYE’DE GÖÇMEN KİMLİĞİ ADI ALTINDA YİNE DÜNYADA ÖRNEĞİ OLMAYAN BİR KİMLİK (OTURMA İZİN BELGESİ) DAĞITIYORLAR.
ÇÜNKÜ ÇİFTE VATANDAŞLIK ASLA VEREMEZLER. 200-300 BİN BOŞNAĞIN ÇİFTE VATANDAŞLIK ALDIĞINI DÜŞÜNELİM. BİRDEN KARADAĞ, 100 YIL ÖNCE OLDUĞU GİBİ NÜFUSUN ÇOĞUNLUĞU BOŞNAK OLAN BİR DEVLET HALİNE GELİR. BUNA HEM KARADAĞLILAR HEM DE KARADAĞLI SIRPLAR HİÇ İZİN VERİR Mİ ?
HELE SIRPLAR ! KARADAĞLILAR SIRP KİLİSESİ MALLARINI KAMULAŞTIRALIM DEDİLER; YER YERİNDEN OYNADI VE BU YÜZDEN HEM SEÇİMİ HEM DE KENDİ KARADAĞLILARINI KAYBETTİLER. AYNI KARADAĞLI SIRPLAR BOŞNAKLARA KARADAĞ VATANDAŞLIĞINI VERDİRİRLER Mİ ? NEDEN KİMSE BU SORULARI O BİRİLRİNE, KENDİLERİNİ BOŞNAK VEYA ARNAVUT OLARAK GÖRMEYEN, KARADAĞLI MÜSLÜMAN (MİLLETİ ?!) GÖRENLERE SORMUYOR ?
 Bazı Boşnaklar (son seçimi kaybetmiş) aynı DPS için şimdi timsah gözyaşı dökerken, Prof. Dr. Şerbo Rastoder temel konularla yani gerçeklerle ilgileniyor. O gerçekler içinde Türkiye’de Boşnaklar üzerinde oynanan çok sinsi oyunlar da var. Zamanı gelince o gerçekleri de anlatacak Karadağ’da çok sayıda Karadağlı Boşnak siyasetçi ve akademisyen var !
 
NUSRET SANCAKLI

YORUM YAP