İstanbulkart’la alışveriş dönemi » Boşnak HaberBoşnak Haber

12 Haziran 2024 - 20:35

İstanbulkart’la alışveriş dönemi

İstanbulkart’la alışveriş dönemi
Son Güncelleme :

20 Kasım 2015 - 19:02

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, İstanbulluların günlük hayatını etkileyecek kararlara imza attı.

DHA- İstanbul’da toplu ulaşımda kullanılan İstanbulkart’ın, alışveriş ve diğer şehircilik uygulamalarında da kullanılabilecek nakit para kartına dönüştürülmesi İstanbul Büyükşehir Belediye

(İBB) Meclisi’nin Kasım ayı oturumlarında kabul edildi.
İBB Başkanı Kadir Topbaş’ın geçtiğimiz günlerde “Kredi kartı değil, bir cüzdan, nakit para gibi her yerde geçebilecek bir kart” diyerek kamuoyuna duyurduğu kart için 15 yıl süre ile Belbim Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri AŞ’ye (BELBİM) yetki verildi. BELBİM, bu proje için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne her yıl 1.5 milyon lira + KDV payını ödeyecek ve ücret her yıl yeniden değerlendirilecek.

İSTANBULKART İLE ALIŞVERİŞ DE YAPILACAK
Minibüslerde para yerine halk otobüslerindeki gibi tamamen İstanbulkart’ın geçtiği bir sistemin oluşturulması için altyapı çalışmaları devam ederken, uygulamanın bazı hatlarda pilot olarak denendiği bildirildi. 2016 yılında hayata geçmesi planlanan proje ile market, restoran ve kafeterya gibi yerlerde de İstanbulkart ile alışveriş yapılabilmesi hedefleniyor. İSPARK ödemelerinde de kullanılabilecek kartla yapılan harcamalar cep telefonu veya internet üzerinden online takip edilebilecek.

19 MİLYON KART, AYLIK 180 MİLYON BİNİŞ
BELBİM, BDDK’ya elektronik para kuruluşu başvurusunu Haziran ayında yaptı. Yeni nesil pos cihazlarında İstanbulkart’ın geçmesi için altyapı çalışmalarının sürdüğü öğrenildi. İstanbulluların ulaşımda kullandığı İstanbulkart İBB, TCDD, İDO, Deniz Motorları ve Özel Halk otobüsleri gibi 6300 otobüs ve 2900 turnikede kullanılıyor. Bugüne kadar 19 milyon adet kartın dağıtıldığı sistemde aylık 180 milyon biniş gerçekleştiriliyor.

TAKSİ, MİNİBÜS VE DOLMUŞ DURAKLARI İSPARK DENETİMİNDE
Öte yandan, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Kasım ayı oturumunda, İstanbul’daki taksi, minibüs ve dolmuş taşımacılığı ile duraklarının işletme yetkisini 15 yıllığına İBB Şirketlerinden İSPARK’a verilmesi de kabul edildi. Taksi, minibüs ile dolmuş işletmeciliğinin düzene sokulmasının hedeflendiği uygulama ile İstanbul trafiğinde ticari araçların boş gezmesinin ve trafik yoğunluğunun önüne geçilerek yakıt ve zaman tasarrufu sağlanmasının amaçlandığı belirtildi. Projenin mecliste görüşülmesinden önce, İSPARK’ın yaptığı çalışmalar kapsamında İstanbul’un Avrupa ve Anadolu yakasında kalkış ve son varış noktaları arasında 30 minibüs durağı inşa ettiği, 10 minibüs kalkış ve varış noktasının da daha kapsamlı hale getirildiği öğrenildi.

TAKSİLER İÇİN 134 ÇAĞRI MERKEZİ
Öte yandan İSPARK’ın İstanbul genelinde toplam 50 adet bütün taksilere açık taksi durakları kurduğu ve 134 Çağrı Merkezi (Call Center) ile ilgili İstanbul genelindeki 18 bin taksinin tek merkezden yönetileceği bir sistemin kurulması için çalışmalara devam edildiği kaydedildi. Bu sisteme göre, taksiler müşteri aramayacak, çağrı merkezi aracılığıyla müşteriye ulaşılacak. Aralık ayında bütün araçların bu sisteme dönüşü başlıyor. 1 yıl içerisinde bütün araçların bu sisteme dahil olması hedefleniyor. Araçlarda taksici esnafının ve yolcunun güvenliğini sağlayacak panik butonu, kameralar ve GPS gibi teknolojik sistemler yer alacak. Yolcular, ön koltukların arkasına yerleştirilen ekrandan gideceği yeri ve ne kadar ödeyeceğini görebilecek. 5 dilde hizmet verecek çağrı merkezini turist müşterisiyle anlaşamayan taksici esnafı da arayabilecek. Taksinin içindeki ses mikrofon vasıtasıyla çağrı merkezine aktarılacak ve müşterilere anında destek verilecek.

PROJENİN DETAYLARI NET DEĞİL
CHP, İBB Meclisindeki oturumda, bugüne kadar dağıtılan 19 milyon İstanbulkart’ın dönüştürülmesi ve taksi, minibüs ve dolmuş taşımacılığı yetkisinin İSPARK’a verilmesine ilişkin raporlarda red oyu kullandı. Konuyla ilgili konuşan İBB CHP Grup Başkanvekili Ertuğrul Gülsever, proje detaylarının kendileri ile paylaşılmadığı, altyapı ile ilgili bilgilendirmenin yapılmadığını belirterek “Bu çalışmanın neden, hangi koşullarda yapıldığını bilmiyoruz. Hatta bilgi almak üzere soru sorduğumuz Ak Partili üyeler dahi konunun içeriğini bilmiyor. Bize açıklayıcı nedenler sunulmadığı için red oyu kullandık” şeklinde konuştu.

 

Kaynak: http://www.kartal24.com/50504-istanbulkartla-alisveris-donemi

YORUM YAP