Boşnaklar Osmanlıdan Ne Zaman Özerklik İstedi ? » Boşnak HaberBoşnak Haber

28 Şubat 2024 - 12:49

Boşnaklar Osmanlıdan Ne Zaman Özerklik İstedi ?

Boşnaklar Osmanlıdan Ne Zaman Özerklik İstedi ?
Son Güncelleme :

27 Kasım 2022 - 18:14

189 YIL , 12 EYLÜL 1831’DE; HUSEİN KAPETAN GRADAŞÇEVİÇ, 12 EYLÜL 1831 GÜNÜ BOSNA HERSEK MECLİSİ TARAFINDAN BOŞNAKLARIN BAŞINA GETİRİLMİŞTİ.

 


1830 YILINDA YUNANİSTAN’A BAĞIMSIZLIK, SIRBİSTAN’A DA ÖZERKLİK VERİLMESİ ÜZERİNE BOŞNAKLAR DA OSMANLI DEVLETİNDEN ÖZERKLİK TALEP ETMİŞLERDİ.

BOŞNAKLARIN BU TALEBİ REDDEDİLİNCE, BOSNA’DAKİ BEYLERİN OSMANLI DEVLETİNDEKİ REFORMLARA KARŞI DUYDUKLARI MEMNUNİYETSİZLİK VE DE DRİNA NEHRİ’NİN DOĞU KIYISINDAKİ 6 BOŞNAK NAHİYESİNİN SIRBİSTAN PRENSLİĞİNE BIRAKILINCA, BOŞNAKLAR HUSEİN KAPETAN GRADAŞEVİÇ KOMUTASINDA BAŞ KALDIRMIŞLAR, BOŞNAK ORDUSU OSMANLI ORDUSU İLE YAPTIĞI İLK SAVAŞ KAZANMIŞ, DAHA SONRA BAZI BOŞNAK BEYLERİNİN BOŞNAK ORDUSUNDAN ÇEKİLMESİ ÜZERİNE YENİLGİYE UĞRAMIŞ, SONUÇ OLARAK BOŞNAKLAR VE BOSNA HERSEK ÖZERK BÖLGE OLAMAMIŞTI.

ANCAK ŞU GERÇEĞİ DE UNUTMAYALIM. BOŞNAKLAR, 189 YIL ÖNCE DAHİ SİYASİ BAĞIMSIZLIK BİLİNCİNE SAHİP, KİM OLDUKLARI, BOSNA HERSEK, SANCAK, KARADAĞ İLE BATI KOSOVA TOPRAKLARINDA YAŞAYAN BİNLERCE YILLIK KÖKLERİ OLAN BİR HALK OLDUKLARI BİLİNCİNDE İDİLER.

GÜNEYDE ADRİYATİK DENİZİ’NDEN KUZEYDE SAVA NEHRİ’NE, BATIDA UNA NEHRİ’NDEN DOĞUDA DRİNA NEHRİ’NE KADAR OLAN TOPRAKLAR BOSNA HERSEK TOPRAĞI DİYE BİLİNİR.

ANCAK BOŞNAKLARIN YÜZYILLARDIR YAŞADIĞI TOPRAKLAR; BOSNA HERSEK, SANCAK VE BATI KOSOVA BÖLGESİ İLE KARADAĞIN ESKİ KARADAĞ (CETİNJE) İLE BRDA BÖLGESİ HARİÇ DİĞER TOPRAKLARIDIR.

GÜNÜMÜZDEKİ DALMAÇYA BÖLGESİNDEKİ İLİR KÖKENLİ DALMATLAR VE İSTRA BÖLGESİNDEKİ İSTRALILAR, ORTAÇAĞ’DA KATOLİK KİLİSESİ TARAFINDAN HIRVATLAŞTIRILDI, BAYI BALKANLSRDAKİ EDKİ BALKSN HALKLARI OLAN VLAHLAR VE TSİTSANLARIN (CİCAN) ÇOĞU DA ORTODOKS KİLİSELERİ TARAFINDAN SIRPLAŞTIRILMIŞTIR.

1862 YILINDAN BU YANA DA AVRUPA DEVLETLERİ, VATİKAN VE ORTODOKS KİLİSELERİ DESTEKLİ ZAGREP VE BELGRAT MEKEZLİ PROJELER İLE BOSNALI BOŞNAK KATOLİKLER HIRVATLAŞTIRILMIŞ, BOSNALI BOŞNAK ORTODOKSLAR DA SIRPLAŞTIRILMIŞTIR.

DAHA SONRA BOŞNAKLARA YAPILAN “YA DİN DEĞİŞTİR YA GÖÇ ET YA DA ÖLÜM” TEMELLİ BASKILAR VE GÖÇÜRÜLMELER SONUCU BOŞNAKLAR, KENDİ ATA TOPRAKLARININ %65’İNİ KAYBETTİLER.

 

Dan bosanskohercegovackig svitanja

Na današnji dan, 12. 9. 1831. u Sarajevu je proglašena autonomija Bosne. To je jedan od velikih i važnih datuma u historiji Bosne, naročito u povijesti njene državnosti – čime je pokazano da u Bosni postoji svijest o svojoj državi, historiji, kulturi, jeziku. Tim datumom je pokrenuta politicka svijest o samostalnosti Bosne koja je realizovana 1992. internacionalnim priznavanjem Republike BiH kao članice Ujedinjenih nacija. Dan kada su Bošnjaci – Bosanci prvi put nakon 400 godina izabrali svog vladara se treba obilježavati kao dan bosanskog svitanja jer je jednako važan kao i dan kada je izdata Povelja Kulina. To trebaju biti bosanskohercegovacki drzavni praznici.

Danas je Bosna i Hercegovina povijesna, politička i kulturna činjenica bez obzira na sve moguće historiografske falsifikate, konstrukcije, laži i obmane koje velikosrbijanska i velikohrvatska ideologija udruzene nude antibosanskim elementima. Bosna i Hercegovina ima sjajnu budućnost, jer ima neuništenu moralnu supstancu života. Ona je hiljadugodišnje trajanje i ne može se uništiti nikakvim indoktrinacijama i manipulacijama antibosanskih udruzenih elemenata. (izvor:IGK)

Haber: Nusret Sancaklı

http://www.halkizbiz.com/dernekler/arastirmaci-yazar-nusret-sancakli-yazdi-bosnaklar-osmanli-devletinden-ozerklik-ne-zaman-istedi-h23917.html

YORUM YAP