Boşnakça Dil Değil midir ? ( Bir Karşılaştırma) » Boşnak HaberBoşnak Haber

28 Mayıs 2024 - 20:29

Boşnakça Dil Değil midir ? ( Bir Karşılaştırma)

Boşnakça Dil Değil midir ? ( Bir Karşılaştırma)
Son Güncelleme :

22 Ağustos 2016 - 1:34

Boşnakça dil değil midir ?

Avusturya-Macaristan döneminde, Avusturyalılar ve Macarlar dediler ki artık “Boşnakça” Boşnakça olmayacaktır artık bu Sırp-Hırvatça adlı dil olacaktır. O dönemde Boşnaklardan kimse ama kimse korktukları için karşı çıkamamışlardır. Sırplar ve Hırvatlar bu olaylardan sonra Boşnakça yok demeye devam ettiler.
Onlar yanlız birkaç kelimeyi değiştirdiler ve diyordular ki bu Sırpça ve Hırvatçadır. 1631 yılında Muhamed Hevaija Uskufija ilk Boşnakça sözlüğünü yazdı. 187 yıl sonra ilk Sırpça sözlüğü yazıldı.

Vuk Stefanovic Karadzic 1818 yılında ilk Sırpça sözlüğü yazmıştır. Aslında o Sırpça sözlüğünü yazmamış, o yanlızca Boşnakça sözlüğünü alıp dedi ki bu Sırpça sözlüğüdür.(Sırplar sözlüğe recnik diyorlar, Boşnakçada rijecnik’tir.) İlk Sırpça sözlüğünde RIJECNIK yazmaktadır.

1917 yılında Yugoslavya’yı oluşturma fikrini ilk Sırpça Sözlük vermiştir.Yani, Sırpların ve Hırvatların dilleri yoktur yanlız Boşnakça vardır ama onlar hala diyorlar ki Boşnakça yok, Boşnakça yok çünkü dünya Boşnakça yok derse herkes diyecek ki Sırplar ve Hırvatlar hiç bir zaman Boşnakçayı konuşmadılar. Aslında doğru olan ne ? Sırplar ve Hırvatlar Sırpçayı ve Hırvatçayı konuşmadan önce Boşnakça konuşuyorlardı ve aslında Sırpça ve Hırvatça biraz değiştirilmiş Boşnakçadır.

Not: Tercümede ki yardımlarından dolayı Mevludin Đidić ve Miralem Balić’e teşekkürler.

Kaynak: https://www.facebook.com/bosnaktarih/

EN ÇOK KAZANANLAR

EN ÇOK KAYBEDENLER

EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

YORUM YAP

DÖVİZ KURU

BIST100
DOLAR
EURO
BITCOIN
ÇEYREK ALTIN
GRAM ALTIN