Bosna'da 5 bin kişi Türkçe eğitim alıyor » Boşnak HaberBoşnak Haber

20 Temmuz 2024 - 22:07

Bosna’da 5 bin kişi Türkçe eğitim alıyor

Bosna’da 5 bin kişi Türkçe eğitim alıyor
Son Güncelleme :

07 Ağustos 2015 - 10:09

Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Hayati Develi sadece Bosna Hersek’te 5 bin kişinin Türkçe eğitimi aldığını söyledi.

Başta balkanlar olmak üzere dünyanın birçok noktasına Türkçe’yi ve Türk kültürünü taşıyan Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Hayati Develi, Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği’nin (ESKADER) katkılarıyla, Cağaloğlu’ndaki Timaş Kitap Kahve’de gerçekleştirilen toplantıda konuştu.

Bosna Hersek’te 5 binin üzerinde kişi Türkçe öğreniyor

Enstitünün 2009’da Bosna Hersek’te faaliyete geçtiğini dile getiren Develi, amaçlarının Türkçe’yi ve Türk kültürünü dünyanın dört bir yanına yaymak olduğunu aktararak, “Balkanlarda ikinci yabancı dil olarak, oradaki çocuklara Türkçe öğretilmesi konusunda talepler aldık ve bugün sadece Bosna Hersek’te 5 binin üzerinde kişi Türkçe öğreniyor. Doğu Romanya, Gürcistan, Polonya ve bazı Arap okullarındaki öğrencileri kattığımızda bu sayı 6 bin 500’ü buluyor” dedi.

“200 Türkoloji öğrencisi var”

Bu yıl ilk defa düzenlenen Uluslararası Türkoloji Yaz Okulu projesine de değinen Develi, şunları aktardı:

“Projede 500 öğrencimiz var. Bunların birçoğu üniversite öğrencisi. 200’ü Türkoloji öğrencisi. Dünyadaki üniversitelerden 155 kadar öğrenci geldi. Hem yoğun Türkçe programı görüyorlar hem de akademik Türkçe programlarını takip ediyorlar. Öğrenciler aynı zamanda İstanbul’u, burada bulunan kültür kurumlarını ve üniversiteleri geziyorlar. Türk sinema tarihi dersleri görüyorlar.”

22 Ağustos Türkçe Bayramı

Develi, yaz okulu öğrencileriyle, 22 Ağustos’u Türkçe Bayramı olarak kutlayacaklarının altını çizerek, Türkçe’nin daha fazla yaygınlaşması ve Türkçe’yi daha anlaşılır kılmak üzere internet üzerinden yapılması planlanan uzaktan eğitim ve radyo yayınlarına değindi.

Türkiye’nin tanıtımı konusunda yaşanan sıkıntılara da işaret eden Develi, bu durumun ortaya çıkardığı olumsuz sonuçlardan söz ederek, telafi edilmesi için çalışmalar yapacaklarını söyledi. 

Yunus Emre Enstitüsü sayısı 50’ye çıkacak

Hayati Develi, enstitünün dünya standartlarına yakın Türkçe eğitimi verdiğini vurgulayarak, “Yunus Emre Enstitüsü, bütün dünyada 30’un üzerinde ülkede, yaklaşık 42 kültür merkezi ile faaliyet göstermektedir. Bu yıl kültür merkezlerimizin sayısını 50’ye çıkaracağız. 2023’teki hedefimiz ise 100 olacak” ifadelerini kullandı. 

Şehir ve Kültür Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Kamil Berse’nin sunumunu yaptığı etkinliğe, ESKADER Başkanı Şerif Aydemir, Mehmet Nuri Yardım, Zeki Bulduk, Ebru ustası Hikmet Barutçugil, yayıncı Mehmet Varış’ın da aralarında olduğu çok sayıda isim katıldı.

 

Kaynak: http://www.istanbulajansi.com/haber/bosnada-5-bin-kisi-turkce-egitim-aliyor/35528?utm_source=dlvr.it&utm_medium=twitter

YORUM YAP