Bosna Hersek'teki Toplu Mezar Kazıları » Boşnak HaberBoşnak Haber

23 Haziran 2024 - 11:56

Bosna Hersek’teki Toplu Mezar Kazıları

Bosna Hersek’teki Toplu Mezar Kazıları
Son Güncelleme :

19 Aralık 2015 - 21:29

Kozluk’taki şehir çöplüğünde bulunan yeni toplu mezarda yapılan kazılar sonucu Bosna’daki savaşta katledilen 50 kurbana ait kemiklere ulaşıldı

Bosna Hersek‘in kuzeydoğusundaki Kozluk’ta bulunan şehir çöplüğünde tespit edilen yeni toplu mezarda yapılan kazılar sonucu Bosna’daki savaşta katledilen 50 kurbana ait kemiklere ulaşıldı.

Toplu mezarın bulunduğu bölgeyi ziyaret eden Bosna Hersek Başsavcısı Goran Salihovic burada yaptığı açıklamada, 15 gündür devam eden çalışmalar hakkında yetkililerden detaylı bilgi aldığını belirterek, toplu mezarda bugüne kadar 20’si tam olmak üzere 50 kurbana ait iskelet bulunduğunu aktardı.

Bölgede en az 850 kurbanın öldürüldüğünü tahmin ettiklerini söyleyen Salihovic, bulunan iskeletlerinkimlik tespiti için adli tıp kurumuna gönderileceğini, bölgedeki çalışmaların ise devam edeceğini bildirdi.

Savaş sırasında, 1995 yılında soykırımın yapıldığı Srebrenitsa‘dan getirilen ve aralarında çok sayıda kadın ve çocuğun da bulunduğu bine yakın sivilin, Kozluk’taki şehir çöplüğünde Sırp askerler tarafından kurşuna dizilerek öldürüldüğü tahmin ediliyor.

 

KAYNAK: http://beyazgazete.com/haber/2015/12/18/bosna-hersek-teki-toplu-mezar-kazilari-3022244.html

YORUM YAP