Bosna Hersek’in En Güzel Dağı – Zelengora » Boşnak HaberBoşnak Haber

20 Temmuz 2024 - 21:09

Bosna Hersek’in En Güzel Dağı – Zelengora

Bosna Hersek’in En Güzel Dağı – Zelengora
Son Güncelleme :

28 Kasım 2015 - 20:12

Bosna Hersek’in En Güzel Dağı – Zelengora

‘Yeşil dağ’ anlamına gelen ve Bosna Hersek’in güneydoğusunda bulunan Zelengora dağı, bu coğrafyanın en güzel dağlarından biri olarak sayılır.

0000000
Zelengora dağı geniş, uçsuz bucaksız otlak ve ormanlarla kaplıdır. Yüksek zirvelerinin olmasına rağmen Zelengora yumuşak bir dağdır. Çevresindeki sert ve yüksek dağlardan Sutyeska kanyonu ile ayrılmıştır.
Dağın gözleri’ olarak adlandırılan Bare, Orlovaçko, Kotlaniçko, Ştirinsko ve Borilovaçko adlı dağ gölleri Zelengora’ya ayrı bir güzellik katar.
Geniş otlaklarda dağınık kulübeler bunumaktadır. Her sene Mayıs-Eylül ayları arasında binlerce koyun Zelengora’nın otlakları kaplıyor.
Tıpkı insanlarda olduğu gibi dağların da özellikleri ve karakterleri var. Zelengora dağını ziyaret edenler en sıcak izlenimler taşırlar. Çünkü bu dağ misafirperver ve çekicidir.
Görünüşe göre en nazik ve en yumuşak dağ olan Zelengora içerisinde farklı güzellikleri saklar. Tabi ki, dağın en güzel tarafı onun gölleridir. Zelengora’nın göllerinin çoğu el değmemiş tabiatta yatıyor. Bu göllerin yakınlarında Bregoç adlı ve 2014 metre rakımında olan Zelengora dağının zirvesi de bulunmaktadır.
Zelengora’nın zirvelerinin çevredeki dağlara ve Sutyeska kanyonuna kadar uzanan mükemmel manzarası var. Bunun yanında Zelengora’nın tepeleri yabani keçilerinin bir yetişme ortamıdır. Ayrıca, Zelengora dağının yakınlarında Avrupa’nın en büyük cengeli olan ‘Peruçitsa’ cengeli bulunmaktadır.
Zelengora dağı hem günlük gezileri hem de çok günlük gezileri için uygun ve tabiatı sevelerin mutlaka ziyaret etmeleri gereken bir yerdir.

Nesib Vuković

YORUM YAP