Bosna Hersek Türk yatırımcıları bekliyor » Boşnak HaberBoşnak Haber

23 Haziran 2024 - 10:20

Bosna Hersek Türk yatırımcıları bekliyor

Bosna Hersek Türk yatırımcıları bekliyor
Son Güncelleme :

02 Ekim 2015 - 18:21

Bosna Hersek Yabancı Yatırımları Geliştirme Ajansı Müdür Yardımcısı Korica, “Birçok yatırım alanı için zengin kaynaklara sahip olan Bosna Hersek’e, Türk yatırımcıları da çekmek istiyoruz” dedi.

 

SARAYBOSNA – EMRE BAŞTUĞ

AA muhabirine açıklamada bulunan Bosna Hersek Yabancı Yatırımları Geliştirme Ajansı (FIPA) Müdür Yardımcısı Slavica Korica, geçmişte yaşanan savaş nedeniyle birçok insanın Bosna Hersek’e dair önyargıları bulunduğunu, ancak ülkeye gelen yabancı yatırımcıların, Bosna Hersek’in sahip olduğu imkanları gördüğünde, bu olumsuz düşüncelerin tamamen ortadan kalktığını söyledi.

Bosna Hersek’in, Balkanlar ve Avrupa açısından kritik bir coğrafi konuma sahip olduğuna işaret eden Korica, Bosna Hersek’in Avrupa ülkeleriyle Serbest Ticaret Anlaşması bulunduğunu, ayrıca Avrupa’daki en ucuz işgücünün de Bosna Hersek’te olduğunu kaydetti.

Birçok yatırım alanı için zengin kaynaklara sahip olan Bosna Hersek’e, Türk yatırımcıları da çekmek istediklerini vurgulayan Korica, Türk yatırımcıların ülkedeki yatırım alanlarına ilgi gösterdiğini, ancak bu ilginin hala beklenen seviyeye ulaşmadığını aktardı.

Metal işleme, ağaç sanayi, turizm ve tarım gibi alanların yatırım için son derece cezbedici alanlar olduğunu kaydeden Korica, Ziraat Bankası’nın Bosna Hersek’teki varlığının da burada yatırım yapmayı düşünen Türk yatırımcılar için örnek teşkil ettiğini ifade etti.

“Türk şirketlerinin yatırım hacmi gelişiyor”

Bosna Hersek’te Natron-Hayat ve Şişecam gibi önemli Türk yatırımları bulunduğunu anımsatan Korica, ülkedeki Türk şirketlerinin yatırım hacminin her geçen yıl geliştiğini, bu şirketlerin mevcut tesislerine yenilerini eklediklerini belirtti.

1990’lı yıllardaki savaş nedeniyle, Bosna Hersek’in iş dünyasında hala iyi bir fotoğrafa sahip olamadığını kaydeden Korica, birçok insanın hala “Bosna Hersek” denildiğinde savaşı anımsadığını söyledi.

Bu olumsuz resmi değiştirmek adına potansiyel yatırımcıları ülkeye davet ederek, onlara ülke hakkında doğru bilgiler vermeye çalıştıklarını aktaran Korica, ülkeyi ziyaret eden yabancı yatırımcıların, buradaki olumlu havadan ve yatırım imkanlarından etkilendiğini ifade etti.

Yatırımcıları Bosna Hersek’e çağıran Korica, “Türk yatırımcılar, resmi bir kurum olan ve Bosna Hersek’e yatırım yapmak isteyenlere yardımı hedefleyen ajansımız ile iletişim kurmalı ve desteğimizi almalı” diye konuştu.

Daha çok AB ülkelerinin yatırımlarının bulunduğu Bosna Hersek’te, yabancı yatırımlar alanında en büyük pay Avusturya’ya ait. Bosna Hersek Merkez Bankası’nca hazırlanan ve 1994-2014 döneminde ülkede yapılan yabancı yatırımların bulunduğu rapora göre, Avusturya’nın ardından söz konusu dönemde Bosna Hersek’te en fazla yatırım yapan ülkeler Sırbistan, Hırvatistan, Rusya, Slovenya, Almanya, İsviçre, Hollanda, İngiltere ve Lüksemburg olarak sıralanıyor.

 

KAYNAK: AA http://www.aa.com.tr/tr/ekonomi/bosna-hersek-turk-yatirimcilari-bekliyor/396354

YORUM YAP