Bosna Hersek Başbakan Yardımcısı Miliseviç Açıklaması » Boşnak HaberBoşnak Haber

20 Temmuz 2024 - 22:09

Bosna Hersek Başbakan Yardımcısı Miliseviç Açıklaması

Bosna Hersek Başbakan Yardımcısı Miliseviç Açıklaması
Son Güncelleme :

18 Kasım 2015 - 8:53

Bosna Hersek Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Jelka Miliseviç, uluslararası finans kuruluşlarıyla işbirliğine hazır olduklarını belirterek, “IMF, Dünya Bankası ve Avrupa Kalkınma Bankası (EBD) bizim birlikte çalışmayı arzu ettiğimiz ortaklar” dedi.

Miliseviç, ABD’nin başkenti Washington’da düzenlenen ve “Dayton’ın ardından 20 Yıl: Bosna Hersek’te reformlara ilişkin beklentiler” başlıklı panele katıldı.
Panelde, uluslararası toplumun Bosna Savaşı’nın bitmesinde ve ülkenin yeniden inşa edilmesinde önemli rol oynadığını ifade eden Miliseviç, özellikle IMF ve Dünya Bankası’ndan büyük destek aldıklarını dile getirdi.

Miliseviç, IMF ile 1996 yılından bu yana dört stand-by anlaşması imzaladıklarını anımsatırken, bu anlaşmalar çerçevesinde alınan teknik yardım ve tavsiyelerin Bosna Hersek’in finans sektörü için önemli rol oynadığını kaydetti.

“IMF yanımızda yer aldıkça, diğer uluslararası kuruluşlar da yanımızda duracaktır” diyen Miliseviç, Dünya Bankası ve EBD’nin savaşın ardından altyapıdan enerji sektörüne kadar birçok projeye kredi desteği verdiğini anlattı.

Miliseviç, bu kuruluşlarla yapılan işbirliğinin ekonominin büyümesine yardımcı olduğunu vurgularken, “IMF, Dünya Bankası ve EBD bizim birlikte çalışmayı arzu ettiğimiz ortaklar. Bize gelişmiş ülkelerin teknik deneyimlerini transfer etmekte yardımcı oldular ve bizim de buna ihtiyacımız vardı. ” şeklinde konuştu.

Bosna Hersek Federasyonu Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Jelka Miliseviç, ayrıca ülkedeki mevcut ekonomik şartların olumlu olduğunu ve reform programına devam edeceklerini sözlerine ekledi.

“İşgücüne katılım ve eğitim desteklenmeli”

Panelin diğer katılımcılarından Dünya Bankası Batı Balkanlar Direktörü Ellen Goldstein ise Bosna Hersek’in ekonomik sorunlarına değinirken, özellikle işgücü piyasası ve eğitim kriterlerinin diğer Avrupa ülkelerine kıyasla zayıf kaldığını dile getirdi.

Goldstein, nufüsün sadece yüzde 25’inin çalışmakta olduğuna ifade ederek, “İşgücüne katılım oranı erkeklerde yüzde 65, kadınlarda ise yüzde 41. Bu oranlar çok düşük” değerlendirmesini yaptı.

Bununla birlikte, Bosna Hersek ekonomisinin gelişmiş ülkelere yaklaşabilmek için yılda yüzde 6 ve üstünde büyümesi gerektiğine işaret eden Goldstein, bunun için eğitim sistemi ve işgücü piyasasına yönelik reformların ivedilikle uygulanması çağrısında bulundu.

“Reform sorumluluğu gelecek hükümete devredilmemeli”

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Avrupa ve Avrasya Bölgesi’nden Sorumlu Müşteşar Yardımcısı Hoyt Yee de reformlara ağırlık verilmesi tavsiyesinde bulunurken, 2018’de yapılacak seçimlerin reform programını sekteye uğratabileceğine işaret etti.

Yee, bu noktada, “Seçim kampanyaları başladığında, reformlar için doğru ortam bulunamayabilir. Bu nedenle, reformlar seçimlerden önce uygulamaya konulmalı. Eğer, mevcut hükümet reform sorumluluğunu gelecek hükümete devrederse, bu Borsa Hersek’in zararına olur. Bosna halkı daha iyi şartlarda yaşamayı hak ediyor ve ABD, Bosna Hersek’in reform programına yardım etmekteki kararlılığını koruyor” diye konuştu.

Aynı zamanda, Ukrayna’daki gerilimin, mülteci krizinin ve son dönemdeki terör olaylarının bölgeye yönelik riskleri artırdığını belirten Yee, sözlerini reformların Borsa Hersek’in direncini güçlendireceği öngörüsüyle tamamladı.

KAYNAK: http://www.bosnahersek.ba/bosna-hersek-basbakan-yardimcisi-milisevic-aciklamasi/

 

YORUM YAP