"Bize Boşnaklığı vermiyorlar, Müslümanlık sunuyorlar.." » Boşnak HaberBoşnak Haber

3 Temmuz 2022 - 22:41

“Bize Boşnaklığı vermiyorlar, Müslümanlık sunuyorlar..”

“Bize Boşnaklığı vermiyorlar, Müslümanlık sunuyorlar..”
Son Güncelleme :

01 Haziran 2022 - 14:09

ULUS İSMİ OLARAK BOŞNAK İSMİNDEN MÜSLÜMAN (M) İSMİNE, MÜSLÜMAN İSMİNDEN TEKRAR BOŞNAK İSMİNE !
“Bize Boşnaklığı vermiyorlar, Müslümanlık sunuyorlar… Onların sunduklarını kabul edelim, isim yanlış da olsa, süreci açacağız…”
Bu sözler, 1971 yılında Tito ile yaptığı bir görüşmede Hamdiya Pozderac’a ait olup bu süreç ancak 1993 yılında sonuçlanmıştır.
Hamdiya Pozderac (1924 – 1988), Bosna Hersek’te Boşnak Yugoslav komünist politikacı ve 1971-1974 arası Bosna Hersek Sosyalist Cumhuriyeti Halk Meclisi’nin Başkanı idi.
Bilindiği gibi 1907 yılında Avusturya Macaristan idaresi altındaki Bosna Eyaleti’nde Boşnak ve Boşnakça kelimeleri yasaklanmıştı. Boşnak yerine Müslüman denilmesi özellikle Boşnakların Müslüman Sırplar ve Müslüman Hırvatlar oldukları algısı yaratılması politikaları uygulanmaya konmuştur. Bu politikalar daha sonra Bosna, Bosna Hersek ve Sancak olarak ikiye ayrılmasından sonra, bu iki Boşnak coğrafyalarını yönetimi altında bulunduranlar ısrarla bu politikaları, yönetimlerin faşist veya komünist olmalarına bakılmaksızın uygulamışlardır. Sosyalist Yugoslavya döneminde dahi Tito, Sırp, Karadağlı ve Hırvatların yönetim içindeki hakimiyetleri ve baskılar sonucu durumu değiştirememiş, Boşnakların Boşnak yerine Müslüman ve büyük M harfi ile adlandırılmasını onaylamıştı.
Boşnaklar kendi ulusal isimleri olan Boşnak olarak adlandırılmalarına 1992 yılında Bosna Hersek Cumhuriyeti’nin (RBiH) kurulmasundan bir yıl sonra 1993 yılında Saraybosna’da yapılan Boşnak Kongresi’nde kavuşmuş ve BM üyesi olan RBiH, Boşnak kelimesinin başta BM olmak üzere tüm uluslararası kurum ve kuruluşlara kabul edilmesini sağlamıştır.
Günümüzde hem Sırbistan hem Karadağ hem de Hırvatistan anayasalarında Boşnaklar kendi beyanları doğrultusunda Boşnak olarak adlandırılmaktalar. Yine kendi beyanları doğrultusunda sayıları az da olsa bu üç ülkede kendini Müslüman olarak tanımlayanlar olmasına rağmen bu insanlar kendilerini Sırp, Karadağlı veya Hıevatlara yakın görmekten ziyade Boşnaklara daha yakın görüyorlar.
SİZ HİÇ ULUS İSMİ OLARAK HRİSTİYAN, KATOLİK, PROTESTAN, ORTODOKS, BUDİST, HİNDU CEYA ATEİST İSİMLERİNİ DUYDUNUZ MU ?
DUYAMAZSINIZ AMA, BU SAÇMALIK 20. ASIR BOYUNCA AVRUPA’NIN GÖBEĞİNDE YAŞANDI !!!
İNANÇ İLE MİLLİYET AYNI ŞEY DEĞİLDİR.
AYNI İNANAÇTAN FARKLI MİLLETLER, AYNI MİLLETTEN FARKLI İNANÇLAR VAR.

YORUM YAP