68 bine yakın Boşnak ülkesini terk etti » Boşnak HaberBoşnak Haber

16 Nisan 2024 - 16:40

68 bine yakın Boşnak ülkesini terk etti

68 bine yakın Boşnak ülkesini terk etti
Son Güncelleme :

18 Ağustos 2015 - 21:19

Bosna Hersek Sürdürülebilir Geri Dönüşler ve Entegrasyon Birliği son iki yıl içerisinde yaklaşık 68 bin Bosna Hersek vatandaşının ülkesini terk ettiğini açıkladı.

 

SARAYBOSNA

Bosna Hersek Sürdürülebilir Geri Dönüşler ve Entegrasyon Birliği son iki yıl içerisinde yaklaşık 68 binBosna Hersek vatandaşının ülkesini terk ettiğini açıkladı.

Bosna Hersek Sürdürülebilir Geri Dönüşler ve Entegrasyon Birliği tarafından yapılan göç konulu araştırmanın sonucuna göre, 2013 yılının ikinci yarısından bugüne kadar yaklaşık 68 bin vatandaş Bosna Hersek’ten göç etti, en fazla göç veren şehirler ise Zvornik, Livno, Bosansko Grahovo, Kupres, Sanski Most, Bihaç, Klyuç, Bratunats, Srebrenitsa, Miliçi ve Kalesiya oldu.

Bosna Hersek Sürdürülebilir Geri Dönüşler ve Entegrasyon Birliği Başkanı Mirhunisa Zukiç, iki yıldır yerel yönetimlerle birlikte çalışarak böyle bir araştırmayı ortaya çıkardıklarını belirterek, göç edenlerin çoğunluğunun savaştan sonra evlerine döndükten sonra burada bekledikleri hayat koşullarını bulamayan kişilerden oluştuğunu söyledi.

İnsanların aileleriyle birlikte, toplu halde göç ettiklerine işaret eden Zukiç, “İnsanlar, özellikle ekonomik nedenler, eğitim ve istihdam konusunda temel insan haklarına saygı gösterilmemesi gibi nedenlerden dolayı göç ediyor” dedi.

Zukiç, göç edenlerin önemli bir kısmının eğitimli ve genç insanlardan oluştuğuna dikkat çekerek, bu kimselerin Bosna Hersek’te istihdam edilemedikleri için göç ettiklerini savundu.

Ülkenin doğusundaki Zvornik şehrinin ve bu şehre bağlı köylerin en fazla göç verdiğini söyleyen Zukiç, söz konusu süre zarfında Zvornik ve civarından yaklaşık 2 bin ailenin, yaklaşık 6 bin kişinin göç ettiğini kaydetti.

Zukiç, göç edenlerin büyük kısmının Avrupa ülkelerine gittiğini, bir kısmının ise gemilerde çalıştığını ifade etti.

Bosna Hersek Diasporası Birliğinin eski başkanlarından Zaim Paşiç de, BM tarafından hazırlanan bir raporda Bosna Hersek nüfusunun önümüzde 80 yıl içerisinde 2 milyona düşeceğinin öngörüldüğüne işaret ederek, bunun endişe verici olduğunu sözlerine ekledi.

Muhabir: Vesna Besiç, Kayhan Gül

Kaynak :AA  http://www.aa.com.tr/tr/s/577039–68-bine-yakin-bosnak-ulkesini-terk-etti

YORUM YAP