Yugoslavya'nin En Yaşlı Seri Katili Kadin » Boşnak HaberBoşnak Haber

9 Ağustos 2022 - 08:01

Yugoslavya’nin En Yaşlı Seri Katili Kadin

Yugoslavya’nin En Yaşlı Seri Katili Kadin
Son Güncelleme :

04 Ağustos 2022 - 10:45

Dünyanın en yaşlı seri katili: Baba Anujka

Tarihte adını duyduğumuz birçok seri katilin farklı farklı hikayeleri var. Yaşıyla, tarihin en yaşlı; eski Yugoslavya’nın da ilk ve en büyük seri katili olan Baba Anujka’nın hikayesi şimdiye kadar duyduklarımızdan biraz farklı.

19. ve 20. yüzyılların başında bugünün Sırbistan’ında yaşayan Baba Anujka, Banat Cadısı veya Vladimirovac Cadısı olarak anılıyor. En az 50 kişiyi ve tahmini olarak 150 kişiyi zehirlemiş bir kadın.

1928’de 90 yaşındayken yakalandı ve iki cinayetin suç ortağı olarak 1929’da 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Sekiz yıl sonra çok yaşlı olduğu gerekçesiyle serbest bırakıldı.

 

Peki Anujka onca insanı neden zehirledi?

 

Anujka, bazı kaynaklara göre 1838’de Romanya’da dünyaya geldi. 1849 yılında, Avusturya İmparatorluğu’nun Banat Askeri Sınır bölgesindeki Vladimirovac’a taşınan zengin bir köylüydü. Babası, özellikle kimyaya ilgisi olan kızına iyi bir eğitim verdi.

 

Anujka, mülkünün yirmi yaşındaki sahibiyle evlendi. On bir çocuk sahibi olan ancak hepsini kaydebeden Anujka, yirmi yıllık evliliğinden ardından kocasını da kaybetti ve ilgi duyduğu kimyaya geri döndü.

 

Kocasının ölümünden sonra, evinin bir bölümünü laboratuvara dönüştüren Anujka, Banat’ta şifacı olarak tanındı. Beş dil bilen Anujka, sağlık sorunları için yardım arayan çiftçi eşleri arasında popüler oldu. Kadınlar gülmek için sık sık ona gidiyorlardı.

 

Askerleri askerlikten kaçabilecek kadar hasta edecek ilaçlar ve karışımlar üretti. Ayrıca ‘sihirli su’ ve ‘aşk iksiri’ adını verdiği zehirli karışımları satarak saygın bir gelir elde ettiği söyleniyor. Anujka bu karışımları sözde çoğunlukla kocasına kötü davranan kadınlara sattı. Kadınlar da karışımları genellikle sekiz gün sonra ölecek olan kocalarına verirlerdi.

Anujka’nın aşk iksiri çok miktarda arsenik ve tespit edilmesi zor olan bazı bitki toksinleri içeriyordu. Anujka’ya sorunlar anlatıldığında “Bu sorun ne kadar ağır?” diye sorarmış. Yani bu soru “Kurbanın vücut kütlesi nedir?” anlamına geliyor. Bu şekilde kurbana gereken dozu ayarlıyordu.

İşlerini oldukça ilerleten hatta kendine ‘satış temsilcileri’ bulan Anujka’nın kariyerinin düşüşü de; kocasını Anujka’nın aşk iksirlerinden biriyle öldüren ve ondan sık sık bitkisel ilaçlar alan Stana Momirov adındaki kadın sayesinde oldu.

Momirov’un yeni eşinin, eski eşiyle benzer koşullarda ölen akrabası, Anujka’yı şüpheli durumuna düşürdü ve tutuklanıp sorgulandı.

Olaydan yaklaşık bir yıl sonra, Anujka bir kadına kocasının babasını öldürmesi için bir iksir sattı ve ikinci bir ölüm meydana geldi. Adamın 16 yaşındaki torunu zehir vermek için kandırıldıktan sonra, adam hastalandı ve öldü.

İki cinayete karışan Anujka, 18 ay sonra altı kişiyle birlikte tutuklandı. Ancak diğer sanıklar, iksirlerin zehir olduklarını bilmedikleri ve ölümlerin Anujka’nın doğaüstü güçlerinden meydana geldiğine inandıklarını iddia edip suçu ona attılar.

İşte bu olayın ardından sekiz yıl hapishanede kalıp çıkan Anujka, 1938 yılında Vladimirovac’taki evinde 100 yaşında öldü.

 

Kaynak :https://haber.gdh.digital/dunyanin-en-yasli-seri-katili-baba-anujka/

YORUM YAP