Srebrenitsa'da bu yıl 124 kurban toprağa verilecek » Boşnak HaberBoşnak Haber

23 Temmuz 2024 - 01:38

Srebrenitsa’da bu yıl 124 kurban toprağa verilecek

Srebrenitsa’da bu yıl 124 kurban toprağa verilecek
Son Güncelleme :

01 Temmuz 2016 - 10:27

Kimlik tespiti yapılan 124 soykırım kurbanı, 11 Temmuz’da defnedilecek
 
Dünya Bülteni/ Haber Merkezi
 
Avrupa’da İkinci Dünya Savaşı’nın ardından yaşanan en büyük insanlık trajedisi olarak nitelendirilen Srebrenitsa soykırımının 124 kurbanı daha bu yılki anma törenlerinde toprağa verilecek.
 
Bosna Hersek Kayıp Kişiler Enstitüsü Sözcüsü Lejla Cengic, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Tuzla Adli Tıp Kurumu’nda bekletilen kurban cenazelerinden 124’nün kimlik tespitinin tamamlandığını ve 11 Temmuz’da Potoçari Anıt Mezarlığı’nda toprağa verileceğini söyledi.
 
1995 yılında meydana gelen soykırımda 8 binden fazla Boşnak sivilin katledildiğini anımsatan Cengic, bu yıl 124 kurbanın cenazesinin defnedileceğini aktardı.
Bu yıl defnedilecek kurbanlardan 12’sinin öldürüldüğünde 18 yaşından küçük olduğuna işaret eden Cengic, defnedilecek kurbanlardan en gencinin öldürüldüğünde 14 yaşında olan Avdija Memic, en yaşlısının ise 77 yaşında öldürülen Mustafa Hadzovic olduğunu aktardı.
 
Bu yıl toprağa verilecek kurbanların bedenlerine Lipje, Snagovo, Kozluk ve Kamenica’daki toplu mezarlarda ulaştıklarını söyleyen Cengic, bu yılki cenaze töreninin ardından Potoçari’de defnedilen soykırım kurbanlarının sayısının 6 bin 501’e yükseleceğini sözlerine ekledi.
 
11 Temmuz 1995’te, Sırp birlikleri tarafından Srebrenitsa’nın işgal edilmesinin ardından BM bünyesindeki Hollandalı askerlere sığınan sivil Boşnaklar, Sırplar’a teslim edildi. Kadın ve çocukların Boşnak askerlerin kontrolündeki bölgeye ulaşmasına izin veren Sırplar, 8 binden fazla Boşnak erkeği ormanlık alanlarda, fabrikalarda ve depolarda katletti.
 
Katledilen Boşnakların bedenleri toplu mezarlara gömüldü. Savaşın ardından kayıpları bulmak için başlatılan çalışmalarda, toplu mezarlarda cesetlerine ulaşılan kurbanlar, kimlik tespitinin ardından her yıl 11 Temmuz’da Potoçari Anıt Mezarlığı’nda düzenlenen törenle toprağa veriliyor.
 
Kaynak: http://www.dunyabulteni.net/balkanlar/369129/srebrenitsada-bu-yil-124-kurban-topraga-verilecek?utm_source=dlvr.it&utm_medium=twitter
fft107_mf5146448

 

YORUM YAP