Saraybosna'da 'Başörtüsü' Yürüyüşü » Boşnak HaberBoşnak Haber

28 Mayıs 2024 - 22:49

Saraybosna’da ‘Başörtüsü’ Yürüyüşü

Saraybosna’da ‘Başörtüsü’ Yürüyüşü
Son Güncelleme :

07 Şubat 2016 - 21:12

 

‘Başörtüsü benim hakkım ve seçimim’ sloganıyla düzenlenen yürüyüşte, yargı çalışanlarına ‘dini sembollerin’ yasaklanması kararına tepki gösterildi.

Bosna Hersek‘in başkenti Saraybosna‘da, ‘Başörtüsü benim hakkım ve seçimim’ sloganıyla yürüyüş düzenlendi.

Başkent’teki Başçarşı Meydanı’nda toplanan yüzlercebaşörtülü kadın, Bosna Hersek Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu‘nun (VSTV) yargı çalışanlarına, başörtüsünü de içine alacak şekilde ‘dini sembolleri’ yasaklaması kararına tepki gösterdi.

Yürüyüşte, hükümete insan haklarına saygı çağrısında bulunan grup, ‘Başörtüsü benim hakkım’, ‘Beni, başımın üzerinde olanla değil içinde olanla yargılayın’, ‘Başörtüsü benim kimliğim’ yazılı dövizler açarak, başkentteki Saraybosna Çocukları Meydanı’na yürüdü.

Bosna Hersek Sivil Toplum Kuruluşları Koordinasyon Başkanlığı temsilcilerinden İsmet Becar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, devletin insan haklarını gözetmesi ve halkına özgürlük tanıması gerektiğini ifade ederek, ‘Özgür bir toplum olmak istiyoruz’ dedi.

VSTV’nin yasağına karşı hafta başında da Bosna Hersek‘in Tuzla, Mostar, Kakanj, Gorazde, Visoko, Bihac ve Travnik şehirlerinde, ‘Başörtüsü benim hakkım ve seçimim’ sloganıyla yürüyüşler düzenlenerek karara tepki gösterilmişti.

 

KAYNAK: http://beyazgazete.com/haber/2016/2/7/saraybosna-da-basortusu-yuruyusu-3105411.html

YORUM YAP