İzzetbegoviç'in İran Ziyareti » Boşnak HaberBoşnak Haber

28 Mayıs 2024 - 19:31

İzzetbegoviç’in İran Ziyareti

İzzetbegoviç’in İran Ziyareti
Son Güncelleme :

26 Ekim 2016 - 10:03

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzzetbegoviç, “İslam adına yapılan radikalizm, İslam’ın adını kötülemektedir.

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzzetbegoviç, “İslam adına yapılan radikalizm, İslam’ın adını kötülemektedir. İslam, huzur ve barış dinidir. İslam adına cinayet işleyenlerin İslam’la alakası yoktur.” dedi.

İran’a resmi ziyaret gerçekleştiren İzzetbegoviç, başkent Tahran’daki Sadabad Sarayı’nda İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani tarafından törenle karşılandı.

İkili ve heyetler arası görüşmelerden sonra düzenlenen basın toplantısında konuşan İzzetbegoviç, “Yakın gelecekte Bosna Hersek ve İran ilişkilerinin hızla geliştiğine şahit olacağız. İki ülke ilişkileri her zaman iyi olmuştur. İlişkilerin gelişmesine fırsat verecek nükleer anlaşmayı memnuniyetle karşılıyoruz.” ifadelerini kullandı.

İki ülke arasında çözüm bekleyen meselelerin başında vize konusunun geldiğini belirten İzzetbegoviç, ikinci sırada ticareti kolaylaştırmak için para transferinin rahatça yapılmasının önemine işaret etti.

İzzetbegoviç, “ilişkilerin gelişmesinde motor gücü oluşturacak” diye tanımladığı büyük ve orta ölçekli özel şirketler arasında iş birliğini sağlayacak mutabakat zaptının da bugün imzalanacağını duyurdu.

Bosna Hersek ile İran’ın ekonomik iş birliğinin yanı sıra terörizm ve aşırılıkla mücadele konusunda da anlaştığını belirten İzzetbegoviç şunları kaydetti:

“Bu atılan adımlar, ‘İran’dan Bosna’ya yardım’ şeklindeki tek yönlü ilişkiyi sona erdirmekte, ilişkileri karşılıklı çıkar amaçlı olarak çift yönlü bir hale dönüştürmektedir. Bosna Hersek’in Avrupa Birliği (AB) ile ilişkileri çok iyidir. İran, Bosna Hersek aracılığıyla AB pazarına ulaşabilir. Bosna Hersek ve İran terörizm ve aşırılıklarla mücadele iş birliği konusunda anlaştılar. Maalesef İslam adına yapılan radikalizm, İslamın adını kötülemektedir. İslam, huzur ve barış dinidir. İslam adına cinayet işleyenlerin İslam’la bir alakası yoktur.”

İran Cumhurbaşkanı Ruhani ise konuşmasında ekonomik yaptırımlar nedeniyle iki ülke ilişkilerinde gerileme yaşandığını, ancak bugün ilişkilerin geliştirilmesi için şartların uygun olduğunu söyledi.

Görüşmelerde, ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi konuları arasında özel sektörün iş birliğinin artırılmasının önemine değinildiğini dile getiren Ruhani, “Bilim, kültür ve turizm konularındaki ilişkilerimizi geliştirmek için de fikir alış verişinde bulunduk.” dedi.

Ruhani, üzerinde görüşülen konularla ilgili olarak aralık ayında Saraybosna’da ortak bir komisyonun çalışma yürüteceğini duyurdu.

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı İzzetbegoviç’in bugün, İran dini lideri Ali Hamaney ve Düzenin Maslahatını Teşhis Konseyi Başkanı Haşimi Rafsancani’yle de görüşmesi bekleniyor.

 

Kaynak: http://www.haberler.com/izzetbegovic-in-iran-ziyareti-8893453-haberi/

122

YORUM YAP