Eski Boşnak Komutan Gözaltına Alındı » Boşnak HaberBoşnak Haber

23 Haziran 2024 - 11:01

Eski Boşnak Komutan Gözaltına Alındı

Eski Boşnak Komutan Gözaltına Alındı
Son Güncelleme :

08 Aralık 2015 - 18:16

ESKİ BOŞNAK KOMUTAN GÖZALTINA ALINDI

Bosna savaşı sırasında önemli başarılara imza atan komutan Mahmuljin, Sırplara karşı savaş suçu işlenen savaş suçlarında sorumluluğu bulunduğu suçlamasıyla gözaltına alındı

Bosna’daki savaşta direnişin öncü isimlerinden olan eski Boşnak komutan Sakib Mahmuljin, “esirlere, sivillere, hasta ve yaralılara karşı savaş suçu işlediği” iddiasıyla Saraybosna’da gözaltına alındı.

Savaşta Bosna Hersek Cumhuriyeti Ordusu (ARBiH) 3. Kolordu Komutanlığı yapan Mahmuljin, 3. Kolordu bünyesindeki “El Mudzahidin” birliğinin işlediği savaş suçlarına engel olmamakla ve bu suçları işleyenleri cezalandırmamakla suçlanıyor.

Mahmuljin hakkında gözaltı kararı veren Bosna Hersek Savcılığından yapılan açıklamada, dönemin 3. Kolordu Komutanı Mahmuljin’in uluslararası insan haklarına ve Cenevre sözleşmelerine aykırı davrandığından şüphelenildiği kaydedildi.

Açıklamada, 1995 yılı temmuz-ekim döneminde, 3. Kolordunun Zavidovici’ye bağlı Vozuca beldesine yürüttüğü askeri operasyonlar sırasında, “El Mudzahidin” isimli askeri birliğin mensuplarının 50’ye yakın Sırp esiri öldürdüğü belirtilirken, Mahmuljin’in savaş esirlerine ve sivillere karşı işlenen bu savaş suçlarına engel olmadığı ve bu suçları işleyenleri cezalandırmadığı öne sürüldü.

Kolordu komutanı olarak “El Mudzahidin” isimli askeri birliğin işlediği suçlardan Mahuljin’in de sorumlu olduğu ve bu nedenle gözaltına alındığı ifade edildi.

Vozuca beldesindeki askeri operasyonlar sonucunda, Orta Bosna’nın Kuzey Bosna ile bağlantı yolları Sırpların işgalinden kurtarılmış ve Bosna Hersek Cumhuriyeti Ordusu önemli ölçüde ilerleme sağlamıştı. Operasyonların ardından Bosna Hersek’in ilk cumhurbaşkanı merhum Alija İzzetbegovic de başarılarından dolayı Mahmuljin’i tebrik etmişti.

Mahmuljin, savaşın ardından ülkedeki iki entiteden biri olan Bosna Hersek Federasyonu’nda (FBiH) savunma bakan yardımcılığı da yapmıştı. (AA)

YORUM YAP