Bosna'nın Eşsiz Güzelliği : Sutjeska Ulusal Parkı » Boşnak HaberBoşnak Haber

16 Haziran 2024 - 05:54

Bosna’nın Eşsiz Güzelliği : Sutjeska Ulusal Parkı

Bosna’nın Eşsiz Güzelliği : Sutjeska Ulusal Parkı
Son Güncelleme :

21 Nisan 2015 - 22:00

BOSNA’NIN ULUSAL PARKI SUTJESKA…

Sutjeska Bosna Hersek’in en eski parlarından birisidir. Burası II. Dünya Savaşı’nda Partizan’larının Almanya üstündeki galibiyeti ile meşhurdur ve orada bu olayın anısına yapılan geniş taş anıtlar bulunmaktadır. Park 17500 hektar muhteşem ve el değmemiş ıssız bir bölgedir.

indir

 

 

 

 

 

 

 

Park, Avrupa’nın Peruçica denilen eski çağlara ait en eski ormanından birisini ağırlamaktadır. 60 metreden fazla yükseklikteki kayın ağaçları kulesi ve siyah çam ağaçları, eski ormanı koruyan kayalık yüzlerden kaynaklanmaktadır. Skakavac Şelalesi bu noktadan görülebilir ve 75 metreden fazla olan bu şelale, vadiyi kaplayan geniş yeşil ağaçlarla doludur. Sutjeska Irmağı, parkın ortası boyunca mükemmel bir vadi oluşturur ve Zelengora ( Yeşil Tepeler) Dağı’nın, Maglic ve Volujak Dağları’ndan ayırır.

indir (2)

 

 

 

 

 

 

 

Bosna Hersek’in en yüksek tepesi 2386 metreden fazla olan Maglic’i parkta, direkt olarak Karadağa sınırında yer almaktadır. Bu, deneyimli yürüyüşçüler için bile çekici bir tırmanış sunar. Zelengora Dağı yürüyüş yapmak için harika bir yerdir ve dağda yeni restore edilmiş birkaç dağ kulübesi vardır.

KAYNAK: bosnahersek.info

 

YORUM YAP