“Boşnaklar'ın Göç Hikayesi” Kitabı İzmir'de » Boşnak HaberBoşnak Haber

15 Haziran 2024 - 21:44

“Boşnaklar’ın Göç Hikayesi” Kitabı İzmir’de

“Boşnaklar’ın  Göç Hikayesi” Kitabı İzmir’de
Son Güncelleme :

24 Ekim 2016 - 21:43

 

İzmir Bosna Sancak Derneği, Prof. Dr. Mustafa Memiç’in yazıp, Saffet Atalay’ın Türkçe’ye çevirdiği, Editörlüğü’nü Nusret Sancaklı’nın yaptığı, “Karadağ Boşnak (Müslüman) Tarihi” kitabını İzmir’de ilgilileriyle buluşturdu. Boşnakların Osmanlı’nın son yıllarından başlayarak yaşadığı sıkıntıları, saldırıları, göçleri ve zulümleri anlatan kitap, Balkanlarda bitmeyen zulümlere belgelerle ışık tutuyor.

Türkiye’ye 1887 yılından itibaren göç etmeye başlayan on binlerce Boşnak ailenin, Osmanlı İmparatorluğu’nun Balkanları terk etme sürecinde yaşadığı sıkıntıları anlatan kitapta unutulmaya yüz tutan katliamları gün yüzüne çıkarıyor. Günümüzde Karadağ bölgesinde kalan Boşnak ailelerin o dönemde yaşadığı kentler, nüfus ve coğrafi yapıları, çetnik örgütlenmeleri ve ilk saldırılar ile güç koşullarda verilen var olma savaşlarına ışık tutan kitap dedelerinin yaşadıklarını merak eden on binlerce göçmen ailesine ışık oldu.

Bosna’da Osmanlı’dan bu yana katliamların, durmadığını belirten Bosna Sancak Dernek Başkanı Abdullah Gül “ Boşnak göçmeni aileler dedelerinin yaşadığı baskı, zulüm ve katliamlarla ilgili hikayeleri hep kulaktan kulağa dinliyorlardı. Prof. Dr. Musafa Memiç’in yıllar önce Boşnakça kaleme aldığı kitap, Türkçe baskısı ile basıldı. İzmir’de yaşayan on binlerce Boşnak kökenli aile bulunuyor. Dernek bünyesinde kitabı İzmir’de satışını başlattık. Geçmişin izlerini merak edenler değneğimizden kitabı temin edebilirler. “ dedi.

Bosna Sancak Derneği Telefonu : 0232- 457 67 68 , 0532-7259764    [email protected]

egedesentez.com

YORUM YAP