Boşnakça ve Arnavutça seçmeli ders olacak » Boşnak HaberBoşnak Haber

12 Haziran 2024 - 14:50

Boşnakça ve Arnavutça seçmeli ders olacak

Boşnakça ve Arnavutça seçmeli ders olacak
Son Güncelleme :

22 Ekim 2016 - 10:35

Gelecek yıl okullarda Arnavutça ve Boşnakça seçmeli ders olarak okutulacak. Müfredata alınacak Arnavutça ve Boşnakça derslerinin programı ve materyalleri Trakya Üniversitesi tarafından hazırlanacak.

Öğrencilerin farklı kültürleri tanımalarını sağlamak, Türkiye’de yaşayan diller ve lehçeleri gelecek kuşaklara aktarabilmek amacıyla verilen ‘Yaşayan Diller ve Lehçeler’ dersi kapsamında Arnavutça ve Boşnakça okutulması için Millî Eğitim Bakanlığı ile Trakya Üniversitesi Arasında işbirliği yapıldı. Buna göre Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Balkan Dilleri ve Edebiyatları Bölümü Boşnak Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı ve Arnavut Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı öğretim elemanlarınca Boşnakça ve Arnavutça öğretim programları geliştirilecek. Programların Millî Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanmasından sonra öğretime yönelik materyal hazırlıkları yapılacak. Dersler 2017-2018 eğitim öğretim yılından itibaren ortaokullarda seçmeli olarak okutulacak.

Millî Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürü Cem Gençoğlu, dersler için Trakya Üniversitesi’nin yanı sıra Bosna-Hersek, Arnavutluk, Kosova ve Makedonya’daki üniversitelerin ilgili bölümlerinden de akademik destek alınacağını söyledi. Gençoğlu, eğitim alanında yürütülen çok çeşitli çalışmalarla birlikte, bu uygulamanın da öğrencilerin sosyal, duyuşsal ve bilişsel gelişimlerine önemli ölçüde katkı sağlayacağını belirtti.

 

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/bosnakca-ve-arnavutca-secmeli-ders-olacak-40255276

22

YORUM YAP