Bosna'ın Önemli Şair ve Entelektüeli Melika Salihbeg Bosnawi Vefat Etti » Boşnak HaberBoşnak Haber

12 Haziran 2024 - 08:01

Bosna’ın Önemli Şair ve Entelektüeli Melika Salihbeg Bosnawi Vefat Etti

Bosna’ın Önemli Şair ve Entelektüeli Melika Salihbeg Bosnawi Vefat Etti
Son Güncelleme :

19 Ağustos 2017 - 14:11

Hazırlayan: Zeynep Išıl Hamzić

Bosna Hersek’in önemli şair ve entelektüeli Melika Salihbeg Bosnawi, 72 yaşında vefat etti

Ünlü bir Bosna Hersekli yazar ve entelektüel olan Melika Salihbeg Bosnawi’nin (72), 18 Ağustos Cuma günü vefat ettiği bildirildi. Kendisine Allah’dan Rahmet, Bosnalı Müslüman kardeşlerimize ve sevenlerine başsağlığı diliyoruz

MELİKA SALİHBEG BOSNAWİ KİMDİR?

Melika Salihbeg Bosnawi , 10 Ocak 1945’te Saraybosna’da doğdu. Lise eğitimini Saraybosna’da tamamladıktan sonra Zagrep Üniveristesinde Siyasi İlimleri bitirdi. Daha sonra Saraybosna’ya giderek Çağdaş Felsefe alanında yüksek lisansını tamamladı. Nannter üniversitesinden kazandığı burs ile Paris’te bir yıl Modern Sanat’ın Ontolojisi teziyle çalışmasını noktaladı. Saraybosna’ya tekrar döndüğünde kendi ruhunda yaşadığı büyük manevi dönüşüm, mevcut siyasi düzenle çatışmasına neden oldu. Her tür eğitimi, geç kaldığını düşündüğü Arapça ve Farsça eğitimleri gibi yarıda kaldı. Bosna Hersek Kültür ve Eğitim Merkezindeki işine de  siyasi sebeplerden son verildi.

Edebiyat hayatına 1971 yılında “İzraz” isimli saygın bir mecmuada başlayan Salihbeg, o yıllarda hatırı sayılır ödüllere layık görülürken, 1979 yılında geçirdiği manevi değişim ile tesettüre girdiğinde ansızın en kaba şekilde edebiyat dünyasından dışlandı. Kitap çalışmalarına, yazılarına kısaca entelektüel hayatına da sekte vuruldu. Çoğu eseri basılmadan tahrif edildi, mevcut kitaplarına ise el konuldu.

Melike Hanım Alija İzetbegoviç’in de aralarında bulunduğu 12 Müslüman entelektüel ile birlikte 23 Mart 1983 tarihinde henüz 12 yaşında olan oğlunun gözleri önünde evinden zorla alındı ve hapse mahkûm edildi. Yaptığı 73 gün süren açlık grevi olmasa demir parmaklıklar arkasında can verecekti. Sürgünde geçen yıllar, hapis hayatı, tutuklamalar, sorgulara rağmen, şiirlerine, yazılarına, çeviri ve senaryolarına devam eden Bosnawi, daha önce yazdığı mecralardan ve kitaplarını basan yayın evlerinden de darbe yemeye devam etti.

Kaynak:Dünya Bülteni

YORUM YAP