Başarılı Öğrencilere Bosna Ödülü » Boşnak HaberBoşnak Haber

28 Mayıs 2024 - 20:49

Başarılı Öğrencilere Bosna Ödülü

Başarılı Öğrencilere Bosna Ödülü
Son Güncelleme :

09 Temmuz 2016 - 14:34

Eyüp’te Okullarında dereceye giren liseli öğrencilere yönelik yurtdışı armağanı devam ediyor. Eyüplü başarılı öğrenciler 10-15 temmuz aralığında THY kalitesiyle 5 günlük Bosna Hersek gezisine katılıyor. 11 temmuz’da Srebrenitsa katliamının da anılacağı programa Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın da gidiyor. Geçen sene dereceye girerek yurt dışına çıkan öğrenciler, Başkan Remzi Aydın’a aşağıdaki mektupları yazmıştı;

Geçtiğimiz yıl Balkanlar gezisine katılan öğrenciler hatıra defterine duygu ve düşüncelerini yazdı. Öğrencilerin notları okuyan herkesi duygulandırdı.

Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın geçtiğimiz yıl ilçedeki okullarda dereceye giren lise öğrencilerini rüya gibi bir gezi ile ödüllendirmişti. 40 kişiden oluşan ilk kafile, Bosna Hersek başta olmak üzere Balkan ülkelerini kapsayan mükemmel bir gezide unutulmaz anlar yaşamışlardı. Geziye katılan öğrenciler Balkanlar gezisi için oluşturulan hatıra defterine duygu dolu mesajlar yazdı. Başkan Aydın’a gezi için teşekkürlerini ileten lise öğrencileri samimi duygularını da satırlarında çekinmeden ifade ettiler.

Geziye katılan öğrencilerden Derya Aslan, Balkanlar hatıra defterine ”Balkanlardaki ecdadımızın bıraktığı mirasları görmekten gurur duydum. Türkiyeyi daha çok sevdim” diye yazarken Kübra Doğanlar ise ”Bu gezide Boşnak Müslümanlarının ne kadar çok acı çektiklerini gördüm ve üzüldüm” diyerek etkilendiği başka bir konuya dikkat çekerek duygularını dile getirdi.

Ensar Yıldız isimli öğrenci de, Balkanlarda kendi milletimizi ve diğer milletlerin kültürlerini gördüğünü belirtirken, “Osmanlı Devletinin büyüklüğünü ve gücünü öğrendik. Ve devletimize karşı duyduğumuz gurur çok daha fazla arttı” şeklinde not düştü.

Öğrencilerin bazılarının hatıra defterine yazdığı diğer notlar da şöyle;

Özkan Caylan ”1. Dünya Savaşının başladığı yerde bulunmak ve o tarihe gitmek gerçekten güzeldi”

İbrahim Kaan Aslan ”Balkanların havasını, kokusunu, insanların bakış açılarını ve biz karşı tutumlarını ve hepsinde ülkemin emeğini görmek beni çok onurlandırdı”

Ahmet Emin ”Balkanlardaki Osmanlı eserlerini görmek ortak tarihimiz adına bilinölenmeme ve gurulanmama sebep oldu.”

Gülcan Güven ”Bu gezi ile vatan ve millet kavramlarının asıl manada ne olduklarını anladım.”

Hande Polat ”Bu gezi bize bizim topraklarımızı tanımayı öğretti. Kültürel açıdan bize birikim sağladı”

Betül Zehra Necipolu ”1950’li li yılların başında dedemlerin Balkanlardan Türkiye’ye göçemesi ile ailemden hiçkimse bir daha Balkan topraklarını görememişti. Bu şansı bana verdiğiniz için çok teşekkür ederim”

Cansu İpek ”Bu gezi hem bizim hem de kültürümüzün ne kadar derin bir coğrafyaya yayıldığını öğrenmemizi sağladı”

Oğuzhan Bozbey ”Bu gezide manevi bağımız olan Balkanları ve oralarda atalarımızın yaptıkları hizmetleri gördük. Ve bu hizmetler bize atalarımızın götürdüğü sancağı daha ilerilere götürme bilinci kazandırdı”

Kübra Gönültaş ”Geçmişimizi bu kadar yakıdan görmek ve o duyguları bu kadar yakından tatmak mükemmel bir duyguydu”

 

Kaynak: Eyüp Belediyesi  http://www.eyup.istanbul/tr/main/news/eyupte-basarili-ogrenciler-bosna-yolcusu/12355

3

YORUM YAP