Balkanlar'ın turizm ülkesi Karadağ hakkında 20 ilginç bilgi » Boşnak HaberBoşnak Haber

5 Şubat 2023 - 02:28

Balkanlar’ın turizm ülkesi Karadağ hakkında 20 ilginç bilgi

Balkanlar’ın turizm ülkesi Karadağ hakkında 20 ilginç bilgi
Son Güncelleme :

07 Ağustos 2022 - 17:22

Balkanlar'ın turizm ülkesi Karadağ hakkında 20 ilginç bilgi

1. Karadağ, 1992 yılında ekolojik ülke ilan edildi ve dünyada ekolojik ülke olarak ilan edilen tek ülkedir.

2. Crkvice, Karadağ’da bulunan ve Avrupa’da yıl içerisinde en fazla yağış alan yerdir.

3. 5.400 hektarlık bir alanı kaplayan Avrupa’nın iki sık ormanından biri olan Biogradska Gora, 832 ile 1.116 metre yükseklikte bulunur.

4. Boyana Nehri, yapısı gereği hem yukarı hem aşağı akan dünyadaki tek nehir.

5. Karadağlı Stevan Vukotic (1823-1826) ve Ivo Visin (1853-1859), dünyanın ilk Güney Slav denizcileridir.

6. Geçmişte aşiretler Karadağlılar’ın hayatında önemli role sahipti. İnsanların büyük bir kısmı bugün aşiret kökenini biliyor. Karadağ’ın bazı meşhur aileleri şunlardır: Vasojevicler, Moračalar, Drobnjaklar, Bjelopavlicler, Piperler…

7. Karadağ’ın Ortodoks halkının çoğu Hristiyanlık’tan önceki dönemden gelen bir gelenek olan Slava’yı kutluyor.

8. Karadağ, Kızılhaç kurucularından biri ve otomobil ile posta dağıtımını getiren ilk ülke (1903).

9. Avrupa’daki ilk şehirlerarası otobüs seferleri, Kral Nikola döneminde Karadağ’ın Podgoritsa ve Çetine şehirleri arasında yapılmıştır.

10. Tara Kanyonu Arupa’daki en derin (1.333 m), dünyada ise ikinci en derin kanyon. Karadağ’da güzelliğiyle fark yaratan bir diğer kanyon da Nevidio kanyonu.

11. Karadağ, söz konusu akıllı telefon kullanımı olduğunda dünyada ilk sıralarda yer alıyor. 2013 yılındaki verilere göre, her vatandaşın neredeyse iki telefonu var.

12. Karadağ’ın en ünlü ihracat ürünleri “Vranac” şarabı ve Njegusi jambonu.

13. Visitor Dağı’nda benzersiz bir yüzen adaya sahip bir göl bulunuyor. Efsanelere göre bu göl, geceleri çobanların çiftlik hayvanlarını sakladığı bir saldan oluşmuş.

14. Ülgün’deki Velika plaza (12,5 km), Avrupa’daki en uzun kum plajlarından biri. Bu yer hem yüzme, sörf yapma, at binme, kumda voleybol ve futbol oynama gibi aktiviteler için de çok iyi.

15. Karadağ, 1904 yılında Japonya İmparatorluğuna savaş açmıştı.  Karadağ ve Japonya arasındaki barış anlaşması 2006’da imzalandı.

16. Budva’nın yakınında bulunan Becici Plajı, 1935’te Paris’te Avrupa’nın en güzel plajı seçildi.

17. Gusinye’nin yanındaki Grlja nehrinin kanyonu, dünyadaki en ilginç kanyonlardan biri. Nehrin iki tarafından da 20 metre uzunluğunda ve birbirinden iki adım uzaklıkta pürüzsüz uçurumlar yükseliyor.

18. İşkodra Gölü tam bir coğrafya fenomeni. Gölün 40 ada ve adacığı var.

19. İşkodra Gölü’ndeki Grmozur adasına Karadağ’ın Alcatraz’ı diyorlar, çünkü üzerinde Kral Nikola Türk kalelerin kalıntılarını sadece yüzemeyen siyasi karşıtları için hapishane olarak kullanıyormuş.

20. Gurdic, dünyadaki en garip nehirlerden biri, çünkü nehrin yatağı yok. Kotor’un güneyinde bulunuyor. Seksen metre uzunluğundaki nehir yağmurlu günlerde mağara kapağından kaynayan ve orada koy olarak akan tuzlu suyu denize geri götürüyor. Gurdic kuruduğunda Lovçen’in uçurumlarında kayboluyor, yerini ise tuzlu su dolduruyor.

Kaynak: Balkan News

YORUM YAP