Balkanlarda Ekonomik Kriz » Boşnak HaberBoşnak Haber

24 Temmuz 2024 - 09:19

Balkanlarda Ekonomik Kriz

Balkanlarda Ekonomik Kriz
Son Güncelleme :

23 Ocak 2016 - 0:45

Balkanlar’da ekonomik kriz

Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift: Küresel ekonomik kriz Balkan ülkelerinde evsizleri ve işsizleri tehdit ediyor

KÜRESEL MALİ VE EKONOMİK KRİZ GÜNEYDOĞU AVRUPA ÜLKELERİNE GECİKMEYLE ULAŞTI ANCAK TÜM BÖLGEYİ AĞIR BİR ŞEKİLDE ETKİLEDİ. AB, EKONOMİK KRİZİN SİYASİ ETKİLERİNDEN ENDİŞE EDİYOR.

Küresel mali krizin neticeleri, sadece ekonomik değil, siyasi istikrarı da tehdit ediyor. İstatistiklere göre, Batı Balkanlar’daki en kötü sonuçlar, Bosna Hersek, Karadağ ve Makedonya’da görülüyor. Şu anda en istikrarlı durumda olan ülke Hırvatistan. Federal Alman Meclisi üyesi ve Güneydoğu Avrupa Topluluğu Başkanı Gernot Erler, Balkanlar’daki toparlanma sürecinin sekteye uğradığını belirtiyor:

“Bu oldukça üzücü çünkü 1990’lı yıllarda yaşanan şiddetli çatışmaların ardından, son yıllarda bir toparlanma süreci gözlemleyebiliyorduk. Ayrıca kısmen istikrarlı ve yüksek büyüme oranları da görülüyordu. Şimdi bir kaç ülkede büyük düşüşler görmek gerçekten elem verici.“

Sırbistan’da bir yılda 160 bin işsiz

Sırbistan’da ekonomik krizin sonucu olarak sadece on iki ayda 160 binden fazla kişi işsiz kaldı. Kredi talebi büyük bir şekilde azaldı. Daha önce kredi çeken Sırplar, borçlarını vadesinden önce bankalara ödemeye çalışıyor. Küçük ve orta dereceli işletmelere çok ağır koşullar altında kredi veriliyor. Sırbistan Merkez Bankası Başkanı Radovan Jelasic, kredi hacmindeki daralmanın tüketim açısından endişe verici olduğunu söylüyor:

“Gelecek aylarda olacaklar daha az problemli. Gelecek üç-beş yıl içinde, yeni bir ekonomik kalkınmanın en önemli itici gücünün ne olacağı üzerinde kafa yoruyoruz. Çünkü ücretler artık şu anki kadar artamaz, şu anki koşullar altında, bu kadar çok kredi de verilmeyecektir. Ayrıca, yabancı yatırımlar, bugünkü seviyenin altında kalacaktır.“

Krizden ancak ihracatı arttırarak çıkabileceklerini belirten Jelasic, bunun için makro ekonomik ve siyasi istikrar kadar altyapı modernizasyonunun da gerekli olduğunu kaydediyor.

Komşu ülke Hırvatistan’ın durumu da çok daha iyi değil. Dış borçlar 41 milyar euro civarında. Kamu idaresi reformları yerinde sayıyor, yolsuzluk başını almış gidiyor.

Bölgesel işbirliği vurgusu

Aslında her Güneydoğu Avrupa ülkesinin, enerji sektöründe faydalanılmayan potansiyele sahip olduğu belirtiliyor. Saraybosna merkezli Bölgesel İşbirliği Konseyi’nden Jelica Minic, krizden sonraki zamanlarda bölgesel işbirliğine ağırlık verilmesinin çok önemli olduğunu vurguluyor:

“Tek tek ülkelerin ne kadar çok cezbedici kaynaklara sahip olduğu fark etmez, onlar, özellikle büyük altyapı projeleri için çok küçük pazar konumundalar.“

“Türkiye’de para var“

Sofya’daki Piyasa Ekonomisi Enstitüsü’nün direktörü Krassen Stantchew ise iyimser konuşuyor:

“Sadece Bulgaristan için değil, tüm bölge için iyimserim. AB ve ABD’de, nihayet yeniden ekonomik büyüme başladı. Doğu’da ise her zaman para mevcut. Doğu’dan kastım, Rusya, Türkiye, Orta Asya, Ortadoğu ve Basra Körfezi.

YORUM YAP