Avrupa'nin En Hijyeni Bosna » Boşnak HaberBoşnak Haber

27 Mayıs 2024 - 15:26

Avrupa’nin En Hijyeni Bosna

Avrupa’nin En Hijyeni Bosna
Son Güncelleme :

10 Aralık 2015 - 11:39

Gallup International adlı araştırma şirketi Avrupa ülkelerindeki el yıkama alışkanlığının oranlarını çıkardı. Buna göre bu alışkanlık en yaygın Bosna Hersek’te var.

Araştırma şirketi Gallup International, yaptığı araştırmalar sonucunda Avrupa’da hijyene en çok dikkat eden ülkelerin haritasını yayınladı.

Euronews.com’dan Kamuran Samar’nın haberine göre anket sonucunda tuvaletten sonra elini sabunla yıkayan ülkeler sıralamasında Bosna Hersek yüzde 94 ile birinci sırada yer aldı.

HOLLANDA VE İTALYA’NIN ORANLARI DÜŞTÜ

Hollanda’da bu oran yüzde 50 ‘ye düştü. Hollandalıların tuvaletten sonra elini yıkama alışkanlığının diğer ülkelere göre daha az olduğu dikkat çekti. Tuvaletten sonra elini yıkama alışkanlığının zayıf olduğu diğer ülkeler ise yüzde 57 ile İtalya, yüzde 60’ın biraz üstünde olan İspanya, Fransa ve Rusya oldu.

Ankete katılan İngilizlerin yüzde 75’i otomatikman ellerini yıkadıklarını belirtirken komşu ülke İrlandalılarda bu oran yüzde 74 oldu.

TÜRKİYE BALKANLARIN GERİSİNDE KALDI

Anket sonuçlarında Balkanlar ve Türkiye’de el yıkama alışkanlığının yüksek olduğu görülüyor. Bosna Hersek’in ardından Moldova’da bu oran yüzde 94, Türkiye’de yüzde 85 olarak belirlendi. Michigan Üniversitesi’nden araştırmacı Dr Spike Lee ise “El yıkama sadece insana fiziki ya da manevi bir temizlik değil aynı zamanda insan rahatlatan bir etkisi de var” dedi.

KAYNAK: http://www.haberler.com/avrupa-en-cok-bosna-herseklile-ellerini-yikiyor-7955514-haberi/

 

 

YORUM YAP