YÖK Balkanlarda Bulunan Bu Üniversitelerin Denkliğini İptal Etti » Boşnak HaberBoşnak Haber

28 Ocak 2023 - 16:00

YÖK Balkanlarda Bulunan Bu Üniversitelerin Denkliğini İptal Etti

YÖK Balkanlarda Bulunan  Bu Üniversitelerin Denkliğini İptal Etti
Son Güncelleme :

19 Şubat 2015 - 21:05

YÖK TRAVNİK ÜNİVERSİTESİ’NİN DENKLİĞİNİ İPTAL ETTİ..

tr

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Bosna Hersek’teki Uluslararası Travnik Üniversitesi’nin denkliğini iptal etti.

Konuya ilişkin olarak YÖK tarafından neşredilen açıklamada, “Yükseköğretim Genel Kurulunun 12.02.2015 tarihli toplantısında, Makedonya’daki Avrupa Üniversitesi (Прв приватен Европски Универзитет Република Македонија-The First Private University European University – Republic of Macedonia) ve Uluslararası Struga Üniversitesi (Меѓународен Универзитет Струга-International University of Struga) ile Bosna Hersek’te bulunan Travnik Üniversitesinin (Univerzitet u Travniku-University of Travnik) kurulumuzca tanınmamasına karar verilmiştir” denildi.

Travnik Üniversitesi: Öğrencilerin Haklarını Koruyacağız

Travnik Üniversitesi Yönetim Kurulu tarafından Türkçe olarak YÖK’ün kararına ilişkin olarak yayınlanan açıklamada ise, “Türkiye’deki Akreditasyon ajansı YÖK tarafından alınan son bilgiler Üniversite için büyük bir sürpriz yaratmıştır çünkü alınan karara ilişkin aldığımız bu bilgiler, kararın argümanlara değil, Bosna-Hersek’te suç işleyerek ayrılan öğrencilerin verdiği asılsız iddialara dayanarak alındığını göstermiştir. YÖK tarafından gerçek bir bilgiye ulaşmak adına, Travnik Üniversitesi yönetimimize YÖK tarafından ulaşılmamıştır veya yazılı bir bildirimde bulunulmamış aksine gerçek dışı bilgilerle Üniversitemizin denkliği YÖK tarafından yasa dışı bir şekilde kaldırılmıştır.

Ortaya çıkan bu olumsuz durumu incelemek üzere Travnik Üniversitesi tarafından avukatlardan oluşan bir ekip görevlendirilmiştir. Travnik Üniversitesine zarar veren herkese karşı cazai yaptırımların uygulanması için başvurular yapılacaktır.

Travnik Üniversitesi şimdiye kadar yaptığı gibi yine öğrencilerinin tüm haklarını koruyacak ve onların öğrenim süreleri boyunca eğitimlerine bir zarar gelmesine izin vermeyecektir” deniliyor.

Zambak.ba

 

YORUM YAP