Srebrenitsa'da ki Vuçiç'e Saldırıyı Sırp İstihbaratı mı Organize Etti? » Boşnak HaberBoşnak Haber

23 Eylül 2023 - 18:30

Srebrenitsa’da ki Vuçiç’e Saldırıyı Sırp İstihbaratı mı Organize Etti?

Srebrenitsa’da ki Vuçiç’e Saldırıyı Sırp İstihbaratı mı Organize Etti?
Son Güncelleme :

03 Ocak 2017 - 16:07

Zeynep Işıl Hamzıç. Sırbistan’da İki İçişleri Bakanlığı Çalışanı “Devlet Sırlarını İfşa” Suçuyla Tutuklandı.

Sırbistan’da Devlet Savcılığı, iki içişleri bakanlığı çalışanının 11 Temmuz 2015’te Srebrenitsa Soykırımı’nı anma töreninde Sırbistan Başbakanı Aleksandar Vuçiç’in taşlı ve şişeli saldırıya uğradığı hadiseye ilişkin “devlet sırlarını ifşa” suçlamasıyla tutuklanmasını talep etti. 

Mladen Trboviç ve Milan Dumanoviç isimli iki İçişleri Bakanlığı çalışanı, Başbakan Aleksandar Vuçiç’e yakınlığıyla bilinen polis birimlerinin emri üzerine Bosna Hersek’te icra edilmiş olan illegal “ajanlık faaliyetlerine” ilişkin ifşaatları nedeniyle tutuklandı.

Gözlem ve Belgeleme departmanında çalışan Dumanoviç ve Trboviç, İçişleri Bakanlığı dahilindeki paralel bir yapının Vuçiç’in Srebrenitsa’daki ziyaretinde Sırp yetkililer tarafından “suikast teşebbüsü” olarak tanımlanan taşlı ve şişeli saldırının yaşandığı gün Bosna Hersek’te illegal bazı “gizli servis operasyonları” gerçekleştirdiğini ortaya çıkardılar.

Vuçiç’in “saldırıya uğradığı” sırada bazı Sırp görevlilerin Vuçiç’i korumak yerine fotoğraf çekerken görülmüş olmaları da hadisenin Sırp gizli servisi tarafından tertiplenmiş olabileceği iddialarına neden olmuştu. 

Srebrenitsa soykırımı anma törenlerinde gerçekleşen sözde “suikast teşebbüsü”ne ilişkin şüpheleri güçlendiren ifşaattan sonra İçişleri Bakanlığı çalışanı Trboviç hızlı bir şekilde işten çıkarılırken, Dumanoviç ile birlikte devlet sırlarını açığa çıkarmak suçlamasıyla tutuklandı.Kaynak:Zambak.ba

manset4872-h3qs77qtaml98bbx7x5r

 

YORUM YAP