Karadağ'da Boşnakların protestosu nedeni ile teklif geri çekildi. » Boşnak HaberBoşnak Haber

30 Mayıs 2024 - 02:55

Karadağ’da Boşnakların protestosu nedeni ile teklif geri çekildi.

Karadağ’da Boşnakların protestosu nedeni ile teklif geri çekildi.
Son Güncelleme :

04 Ocak 2017 - 11:37

 
haber4873-i7qpjunjpk3rt8f0hbb7
Zeynep Işıl Hamzıç.Türk ve İslam karşıtlığıyla bilinen II. Petar Petrović-Njegoš ‘un doğum gününün milli bayram ilan edilmesi yönündeki teklif, Karadağ’da yaşayan Boşnakların protestoları üzerine geri çekildi.
 

Türkler ve İslamiyet aleyhinde bilinen en karalayıcı ve provokatif kitaplardan olan “Dağ Çelengi” adlı kitabın müellifi olan Karadağ’ın 1830-51 yılları arasındaki prens piskoposu Nyegoş’un doğum gününün milli bayram olarak kutlanması yönündeki teklif, Karadağlı Müslümanların tepkileri üzerine iptal edildi. 

Müslüman öldürmek üzerine şiirler yazan ve Bosna Hersek’te 1992-95 yılları arasındaki savaşta dizeleri Çetnikler tarafından çok sık alıntılanan Karadağ Prensi Nyegoş’un  anısına yapılması planlanan milli bayrama ilişkin kanun tasarısı, iktidarı oluşturan koalisyondaki Boşnak partisi tarafından tepkiyle karşılanmıştı.

Karadağ merkezli Vijesti gazetesinin haberine göre Boşnak partisinin yasa lehine rey kullanmayacağını ilan etmesinin ardından yasanın geçmesi için mecliste çoğunluğa ulaşamayacağından endişe eden Karadağ hükümeti, teklifi geri çekti.

Daha evvel eski Başbakan Milo Djukanoviç liderliğindeki hükümet de 2013 yılı Ekim ayında benzer bir kanun teklifi sunmuş lakin tasarı yine Boşnakların muhalefeti nedeni ile gündemden düşürülmüştü. Kaynak :Zambak.ba

YORUM YAP