EYT İçin Yeni İddia ! En Düşük Maaş Belli Oldu !! » Boşnak HaberBoşnak Haber

2 Şubat 2023 - 14:21

EYT İçin Yeni İddia ! En Düşük Maaş Belli Oldu !!

EYT İçin Yeni İddia ! En Düşük Maaş Belli Oldu !!
Son Güncelleme :

20 Ekim 2022 - 19:49

Emekli olmak için bekleyen milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendirirken EYT düzenlemesiyle ilgili yeni detaylar çıkmaya başladı.

Sabah’ın haberine göre, düzenleme kapsamında 1999 yılından önce işe başlayanlardan 25 yılını dolduran erkekler ile 20 yılını dolduran kadınlar yaş koşulu aranmaksızın emekli olabilecek.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI
EYT kapsamında yaklaşık 3 ila 4 milyon arasında kişinin bulunduğuna dikkat çekilen haberde yapılacak düzenlemeyle ilk etapta yaklaşık 1,5 milyon kişinin emeklilik hakkı kazanacağı ifade edildi. Geri kalan EYT’lilerin de kademeli olarak prim gün sayılarına göre emeklilik hakkı kazanacağı belirtildi.
Habere göre düzenlemede en düşük emekli maaşının asgari ücret düzeyine çekilmesi öngörülüyor. Şu an 5 bin 500 TL olan asgari ücretin yeni yılda 7 bin 700 TL’nin üzerine çıkması bekleniyorç
Şu an 3 bin 500 lira olan en düşük emekli aylığı ile ilgili beklentilerin ilgili bakanlıklara ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a da iletildiği ve bu yönde hesaplamalar yapıldığı belirtildi.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin de geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada EYT düzenlemesinde sona yaklaşıldığını söylemişti. Bilgin, EYT çalışmasını aralıkta Meclis’e sunacaklarını ifade etmişti.

YORUM YAP