Efsanevi Komutan Serbest Bırakıldı » Boşnak HaberBoşnak Haber

23 Haziran 2024 - 10:53

Efsanevi Komutan Serbest Bırakıldı

Efsanevi Komutan Serbest Bırakıldı
Son Güncelleme :

29 Haziran 2015 - 4:11

Naser Oriç Serbest Bırakıldı

İsviçre’den Bosna Hersek’e iade edilen Srebrenitsa komutanı Naser Oriç, savcılık tarafından ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı.

İsviçre’den Bosna Hersek’e iade edilen Srebrenitsa komutanı Naser Oriç, savcılık tarafından ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı.

İsviçre’de 10 Haziran’da gözaltına alındıktan sonra bugün özel uçakla Uluslararası Saraybosna Havaalanı’na getirilen Oriç, Bosna Hersek Savcılığı’na çıkarıldı. Oriç, ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı.
 

Bosna Hersek Savcılığı tarafından yapılan açıklamada, Oriç’e ikamet ve hareket etmesi konusunda belirli kısıtlamalar getirildiği belirtilerek, komutanın ayrıca davaya dahil olan tanık ve şüphelilerle görüşmesinin yasaklandığı ifade edildi. Verilen yasaklara uymaması durumunda Oriç hakkında yasal işlem yapılacağı kaydedildi.

Oriç’in ilk duruşmasının pazartesi günü yapılacağı açıklandı.

Olay

Sırbistan Savcılığı, geçen yıl Şubat ayında, Oriç’in 1992 yılında, Bosna Hersek’in doğusundaki Podrinye bölgesinde Sırplara yönelik savaş suçu işlediği iddiasıyla yakalama emri çıkartılmasını talep etmişti. İnterpol tarafından çıkarılan yakalama emri daha sonra geri çekilmişti. Buna rağmen, Boşnak komutan 10 Haziran’da İsviçre’de gözaltına alınmış ve hakkında 14 gün gözaltı süresi verilmişti.

Oriç, daha önce kendisini ziyaret eden Srebrenitsa Belediye Başkanı Çamil Durakoviç aracılığıyla gönderdiği mesajda, “Buradan Sırbistan’a canlı gitmem” ifadesini kullanmıştı. Oriç’in iadesini hem Bosna Hersek hem de Sırbistan talep etmişti.
 

Daha önce Lahey’deki Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi’nce (ICTY) yargılanan Boşnak komutan Oriç, suçsuz bulunup hakkında beraat kararı verilmişti.

AA

YORUM YAP