Bulgaristan Vatandaşlığı İle İlgili Yeni Düzenlemeler Yapıldı..Bakın Neymiş ? » Boşnak HaberBoşnak Haber

4 Aralık 2023 - 22:44

Bulgaristan Vatandaşlığı İle İlgili Yeni Düzenlemeler Yapıldı..Bakın Neymiş ?

Bulgaristan Vatandaşlığı İle İlgili Yeni Düzenlemeler Yapıldı..Bakın Neymiş ?
Son Güncelleme :

22 Eylül 2023 - 22:37

Bulgaristan vatandaşlığı alma ve vatandaşlıktan çıkma yasalarında yeni düzenlemeler mecliste kabul edildi.

Bulgaristan vatandaşlığından kendi isteğiyle vazgeçen kişilerin, bu vatandaşlığın geri verilmesi hakkı olmayacak.Bulgaristan vatandaşlığından ayrılanlae, yaşadığı ülkede hüküm giymediyse,bu vatandaşlığın kendilerine geri verilmesini talep etme hakları bulunmaktadır.Kamu görevlilerinin,başka bir ülkede devamlı yaşıyor olsalar bile vatandaşlıktan vazgeçme hakları yoktur.

Vatandaşlığa geçme yoluyla Bulgaristan vatandaşlığı artık yalnızca Bulgaristan’da,menşe ülkelerinde veya orada yaşıyorlarsa üçüncü bir ülkede genel bir suçtan hüküm giymemiş kişiler için geçerli olacak. Sadece rehabilite edilenler için bir istisna olacaktır.Şimdiye kadar bir Bulgar vatandaşıyla evlenen ve Bulgar vatandaşı olmak isteyen yabancıların ilk vatandaşlığından vazgeçmelerine gerek yoktu. Ancak yeni değişikliklerle birlikte evlilik tarihinin üzerinden en az üç yıl geçmiş olması gerekiyor.

Bu düzenlemeler gelmeden önce Bulgaristan pasaportu dünyanın en güçlü 13. pasaportuydu. 2024 sıralamasında hedef ilk on içinde yer almak olacaktır.
Bulgaristan’da vatandaşlık görevlerinden biri Bulgarca bilmek,vatandaşlık kabulü için de gerekiyor. Son düzenlemede akıcı Bulgarca konuşabilmek de eklendi.Bu önerileri sunan parti aşırı Bulgar milliyetçisi ve Rus yanlısı Vazrazhdane partisi. Muhtemelen bu tasarıyla Türkiye’den gelen vatandaşlık başvurularını baltamak istediler,başarılı da oldular. Ancak Trakya ve İstanbul’da Bulgarca kursları yıllardır var;hedeflerine ulaşamazlar.
KAYNAK : https://twitter.com/AkandjiiVestnik
 

YORUM YAP