Boşnak kadın, evine zorla yerleştirilen Sırplara tazminat ödüyor » Boşnak HaberBoşnak Haber

28 Mayıs 2024 - 18:34

Boşnak kadın, evine zorla yerleştirilen Sırplara tazminat ödüyor

Boşnak kadın, evine zorla yerleştirilen Sırplara tazminat ödüyor
Son Güncelleme :

24 Aralık 2016 - 1:18

Bosna Hersek’teki savaşta terk etmek zorunda kaldığı ve yedi yıl sonra döndüğü evinde Sırpları bulan 76 yaşındaki Muniza Oprasic, evine “izinsiz” yerleştirilenlere “masraf yaptıkları” gerekçesiyle 10 bin avro ödemesinin istendiğini belirterek, “Evimi elimden almak istiyorlar ama bu izin vermeyeceğim” dedi. 

Bosna Hersek’te savaş nedeniyle evini ter etmek zorunda kalan 76 yaşındaki Muniza Oprasic, evine zorla yerleştirilen Sırplara tazminat ödüyor.

Vişegrad şehrindeki mahkeme,  Oprasic’in konutuyla ilgili olarak, geçen haziran ayında, eve izinsiz yerleştirilen Sırplara burada kaldıkları süre içerisinde eve yaptıkları masrafların ödenmesine ya da evin arsasından bir kısmının bu kişilere verilmesine hükmetmişti. Oprasic, mahkemenin kararı gereği 10 bin avroluk bu parayı, her ay 110 avroluk emekli maaşının yarısıyla ödemek zorunda kaldı.

Maaş kesintisi nedeniyle geçinemiyor

Eşini sekiz yıl önce kaybeden Oprasic, emekli maaşının bir kısmının ilaçlarına, bir kısmının da kendi temel ihtiyaçlarına gittiğini dile getirerek, mahkemenin kararının ardından maaşından her ay 50 avro kesilmeye başlayınca zor günler geçirmeye başladığını ifade etti.

Oprasic, “Elimde bir tek bu ev kaldı ve onun için de ödeme yapmamı istiyorlar. Beni zor durumda bırakıp evimi elimden almak istiyorlar ama bu izin vermeyeceğim” şeklinde konuştu.

YORUM YAP