Alija Dedo İzmirde Anıldı » Boşnak HaberBoşnak Haber

20 Nisan 2024 - 20:30

Alija Dedo İzmirde Anıldı

Alija Dedo İzmirde Anıldı
Son Güncelleme :

21 Ekim 2016 - 15:57

İZMİR BOSNA SANCAK DERNEĞİ ALİJA İZETBEGOVİÇ’İ UNUTMADI

İzmir Bosna Sancak Derneği Kadın kolları ‘Bilge Kral’ Alija İzetbegoviçin 13. ölüm yıl dönümü nedeniyle ve şehitlerimizin ruhlarına aşure yaptı, Yasin okudu.

İzmir Bosna Sancak Dernek Başkanı Abdullah Gül Bu günkü anma etkimliği için şunları söyledi;
“Biz Boşnaklar için önemli olan, Bosna-Hersek kurucusu ‘Bilge Kral’ Alija İzetbegoviç’in 13. ölüm yıldönüm nediyle Kadın kollarımızın düzenlediği anma etkinliği çerçevesinde toplandık.

İzmir Bosna Sancak Derneğinde yapılan anma töreni’ne çok sayıda Boşnak katıldı.Balkanlar’da yaşayan Boşnaklar Sırp zulmüne mağdur oldu. Bu zulme Avrupa seyirci kaldı ve çok sayıda Boşnak hayatını kaybetti. Sırplar’ın yaptığı bu katiamlarda cok sayıda masum çocuklarımız, kadınlarımız ve gençlerimiz hayatlarını kaybetti. Bu sıkıntılı ortamda ‘Bilge Kral’ Alija İzetbegoviç Boşnaklar’ı birlikte tutmak için mücadete eti. Bosna Hersek’in kurulmasını sağladı ve ilk devlet başkanı oldu. ‘Bilge kral’ı Boşnaklar’ın Ataturk’ü olarak tanımlayabiliriz. Boşnaklar Alija İzetbegoviç’e çok şey borclu, saygıyla anıyoruz.Geçen bu 13 yıl bizlere ‘Bilge Kral’ı unutturmadı, unutturmayacak. Kadın Kollarımıza Bu anma törenini düzenledikleri için çok teşekkür ediyorum.
Arkadaşlar Alija İzzetbegoviç’in şu sözleriyle konuşmamı bitiriyorum ”Ölmeye hazır olan insanlar, ölmeye hazır olmayanlara karşı galip gelirler.” dedi.

Yapılan Aşure esnaflara da dağıtıldı.

YORUM YAP