www.vurgec.com Tayt modelleri" Ayakkabı fiyatları Kalem etek Abiye elbise

casino siteleri slot siteleri
TİKA Bosna Hersek'teki 'en büyük' projesini tamamladı » Boşnak Haber

TİKA Bosna Hersek'teki 'en büyük' projesini tamamladı » Boşnak HaberBoşnak Haber

26 Eylül 2022 - 01:26

TİKA Bosna Hersek’teki ‘en büyük’ projesini tamamladı

TİKA Bosna Hersek’teki ‘en büyük’ projesini tamamladı
Son Güncelleme :

22 Aralık 2015 - 9:43

Bosna Hersek’te Mimar Sinan’ın en önemli eserlerinden Sokollu Mehmet Paşa Köprüsü’nde, TİKA’nın 5 yıldır süren restorasyon çalışmaları sona erdi.

 

SARAYBOSNA

Bosna Hersek’teki en önemli Osmanlı eserlerinden Sokollu Mehmet Paşa Köprüsü’nde 5 yıldır süren restorasyon çalışmaları tamamlandı.

Ülkede 1995 yılından beri faaliyet gösteren ve bugüne kadar 700’den fazla projeyi hayata geçiren Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından gerçekleştirilen restorasyon kapsamında, Mimar Sinan’ın en önemli eserlerinden olan Vişegrad şehrindeki bu tarihi köprünün onarım ve bakımı yapıldı.

TİKA Saraybosna Koordinatörü Hüseyin Şanlı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1577 yılından inşa edilen ve “Drina Köprüsü” olarak da bilinen bu köprünün tarih boyunca çeşitli sebeplerden tahrip olduğunu belirterek, en son 1961 yılında tadilattan geçtiğini aktardı.

Bu köprünün Mimar Sinan’ın en güzel ve en nadide eserleri arasında yer aldığını dile getiren Şanlı, “Ecdat yadigarı olan bu köprünün uzun yıllar ayakta kalabilmesi için elimizden geleni yaptık. Bundan sonra uzun yıllar Drina’nın serin sularında ayakta kalacağına inanıyoruz” dedi.

Muhabir: Kayhan Gül, Vesna Besiç

KAYNAK:AA http://aa.com.tr/tr/kultur-sanat/tika-bosna-hersekteki-sokollu-mehmet-pasa-koprusunun-restorasyonunu-tamamladi/494308

YORUM YAP